iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

úterý, 17 září 2013 09:32

Hurghada: Potápěčské lokality pro náročné

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

Velká část pobřeží Hurghady je chráněna ostrovy, především největším z nich - Velkým Giftunem. To znamená, že tvoří přírodní bariéru a moře je mezi břehem a ostrovy více méně klidné a také nepříliš hluboké. Ovšem venkovní, severovýchodní strany ostrovů Velký a Malý Giftun a také Abu Ramada jsou vystaveny vlnám a proudům přicházejícím z otevřeného moře. A stěny útesů zde padají do velkých hloubek.


  Fanadira
Najdeme tu několik zajímavých potápěčských lokalit, které nejsou příliš často navštěvované. Ptáte se proč? Jedním, ale ne tím hlavním důvodem je, že na lokalitách není možné zakotvit ani za dobrého, to znamená bezvětrného, počasí. Způsob, jakým musí lodi v Rudém moři kotvit, tedy navazovat lana na připravených kotvištích, není použitelný právě kvůli vlnám a proudům od severu. Proud by loď tlačil přímo na útes. Co je podstatné, jedná se o hluboké lokality, kde se často vyskytují silné proudy. Takže se pro běžný "hurghádský potápěčský byznys", kdy je na lodi množství turistů chystajících se poprvé v životě do vody, příliš nehodí. Aby tu měl ponor smysl, je možné udělat jen drift. A v čem jsou tyto lokality zajímavé a přitažlivé? Odpověď je nasnadě, je to právě proud, který útesu přináší živiny, takže stěny jsou bohaté na korály, můžeme vidět velké vějíře rohovitek (gorgonií) a množství dalších měkkých a tvrdých korálů obklopených červenými bradáči šupinoploutvými. Drží se tu hejna chňapalů, která jsou potravou pro dravce jako jsou kranasové, barakudy, ale i žraloci.
  
Takže ráno vyjíždíme, plavba trvá něco přes hodinu. Ještě po cestě se připravujeme na ponor. Do vody vyskakujeme z nezakotvené lodi, zanořujeme se u stěny a pak už se jen vezeme s proudem a rozhlížíme se, či uvidíme něco zajímavého. Na konci ponoru střílíme bójku, vynořujeme se kousek od útesu a pak čekáme, až se k nám přiblíží loď a posádka nám hodí lano, pomocí kterého se přitáhneme k výstupovému žebříku.
  
Potápěčské lokality pro náročné - mapaU ostrova Velký Giftun najdeme lokalitu zvanou Shaab Pinky, pro kterou je typické velké hejno zelených bodloků krátkonosých. U Malého Giftunu je místo zvané Fandira s platem přibližně na 30 metrech, které později přechází do hluboké stěny porostlé rohovitkami s množstvím převisů a puklin, které najdete i v menších hloubkách, obydlených murénami a perutýny. A konečně u ostrova Abu Ramada je lokalita nazvaná prostě North Abu Ramada, kde máme v severozápadní části plato, ale směrem na východ padá hluboká stěna. Na špičce útesu ještě nad platem, u kterého začínáme ponor, se drží velké hejno chňapalů dvouskvrnných.

 
A pokud bychom pokračovali podél ostrovů směrem na jihovýchod, najdeme další zajímavé hluboké lokality, kde už je možno normálně kotvit. U Velkého Giftunu Hamdu (neboli Stone Beach), u Malého Giftunu Erg Somayu a dále Police Station (nebo prostě Small Giftun) a konečně u ostrova Abu Ramada je to Erg Abu Ramada a Cave Abu Ramada.

Takže pokud Vás lákají proudové ponory a pohled do hlubin, jste zváni.

Číst 2374 krát Naposledy změněno středa, 25 září 2013 15:01
Pavla Charousková

Internetová stránka: www.redseadiving.cz

Nejnovější od Pavla Charousková

Komentáře