iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

sobota, 03 srpen 2013 01:26

Tanya Streeter a Paul Kotik o filmu No limits

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Tanya StreeterV úterý 23. července 2013 americká sportovní televize ESPN uvedla dokument režisérky Alison Ellwood "No Limits". Velice dobře natočený a zpracovaný dokument o posledním ponoru Audrey Mestre, rekordmanky ve freedivingu, která v roce 2002 nepřežila pokus o překonání světového rekordu a ponor do 171 metrů se jí stal osudným.

 

 

Když se objevila informace o tom, že ESPN bude natáčet film o Audrey Mestre, mnoho freediverů se zaleklo vzniku béčkového trháku, filmu, který se bude zabývat nešťastnou událostí ve snaze o senzaci a samotný freediving nakonec vyzní jako extrémně nebezpečný sport. Režisérka Alison Ellwood ale vytvořila výborný dokument, ve kterém se pozorně dívá na jednotlivé postavy celé události, přesvědčivě přibližuje aktéry i samotný průběh osudného rekordního pokusu. Brilantně se jí také podařilo vykreslit paralelu mezi pečlivou organizací ponoru Tanyi Streeterové a nedostatečně zabezpečeného ponoru Audrey Mestre

 

Tanya Streeter a Paul Kotik v dokumentu vystupují a po jeho uvedení jim redaktor portálu Deeper Blue Stephan Whelan dal prostor k vyjádření: 

 

Tanya Streeter

"Původně jsem odmítla zapojit se do tohoto filmu, obávala jsem se, zda bude vše dostatečně zkoumáno, aby byl vypovězen skutečný příběh ..... do té míry, jak jen to bude možné. Zabralo to mnohá setkání s producenty a až když jsem se setkala s režisérkou Alison Ellwood, začala jsem věřit, že příběh bude povězen správně. Nakonec vím, že odvedli skvělou práci a jsem si jistá, že jsem udělala správné rozhodnutí přispět. Možná jsem byla nerealistická v naději na uzavření příběhu..... ale myslím, že to přijde pouze tehdy, až bude rekord bezpečně překonán."

Tanya Streeter, www.tanyastreeter.com

 

 

Paul Kotik

"Minulý 12. říjen 2012 uplynulo 10-ti leté výročí tohoto nezapomenutelného dne ve vodách Bayahibe, Dominikánská republika, když Audrey přišla o život.

Režisérka Allison Ellwood natočila záběry našeho rozhovoru asu jsem si na něj vzpomněl. Ne, že bych kůli tomu nespal, možná trochu, ale ne moc. Až později, když se blížil datum uvedení filmu.

 

před více než rokem v Miami. Onen rozhovor probudil veškeré vzpomínky na hrůzy, pocit úzkosti a šílenství, které naplnili naše životy. Pokud by rozhovor trval dalších deset minut nebo tak, moje sebeovládání by zmizelo. Ale život jde dál a zanechal tak rozhovor odplout během několika hodin. Jak plynuly měsíce, čas od čPřemýšlela jsem, jak ten film bude vypadat, co vypoví.

 

Vidím, že Allison se všechno naučila. Vše, co se stalo, jak se to stalo, komu se to stalo. Byl jsem nervózní ze závěrů, které by mohly být udělány, některé i mnou, a z reakcí Pipina a dalších.

 

Ale Allison Ellwood moudře vyzvedla názory a barvy a vytvořila správný film. Je to úplně odlišný snímek, než jaký by vytvořil James Cameron. Je to odlišné od snímku, který bych byl možná udělal já, kdybych byl typ, který natáčí filmy. Je to určitě odlišné od špinavého hollywoodského béčkového filmu, které by jistě natočil některý z desítek režisérů. Ničeho takového už ale není potřeba, není v tom žádný význam. Pokud spravedlnost chce, musí být provedena jinde a jinak, ne v médiích.

 

Film Allison Ellwood No Limits je vynikající instance dokumentaristického umu. Lidské události jsou komplexní a proto je vždy mnoho příběhů, které z nich mohou vzniknout. Tento film vypráví příběh, který si z něho rád vezmu a zbytek musí odpočívat."

Paul Kotik

 

 


S uvedeným se nedá než souhlasit. Film je kvalitní dokument, který by měl především přinést pohled na to, že pokud přehlížíme základní bezpečnostní pravidla, může nastat problém. 

 

Disciplína No limits v současné době není mezi běžnými soutěžními disciplínami, právě díky mnohým nehodám. Freediving ale nabízí mnoho dlaších variant, které stojí za to. Samotný rozvoj rekreačního freedivingu svědčí o rostoucí oblibě tohoto krásného sportu a pokud budou freediveři dodržovat bezpečnostní pravidla, potom zůstnane příběh Audrey smutnou vzpomínkou a námětem k poučení.

 

Anglický originál vyjádření Tanyi Streeter a Paula Kotika na Deeper Blue zde.

Číst 3126 krát Naposledy změněno pondělí, 05 srpen 2013 02:00

Komentáře