iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

neděle, 24 březen 2013 00:07

Film "No limits" o životě a smrti Audrey Mestre bude mít premieru v létě 2013

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Americký sportovní kanál ESPN ohlásil červencovou premiéru projektu "Nine for IX" - 9 dokumentů o vyjímečných ženách natočených 9ti ženami. Na tom by nebylo zas tak moc zvláštního, ale pro potápěče, zejména pro freedivery, je důležitá informace, že jedním z příběhů bude i příběh Audrey Mestre, tragicky zesnulé rekordmanky ve freedivingu. 

 

Audrey byla nepochybně vyjímečná žena a neobyčejná sportovkyně. Narodila se ve Francii, ale rodina se později přestěhovala do Mexika, kde Audrey propadla studiu mořské biologie. Její zájem o moře ji přivedl k tehdy světoznámému freediverovi Francisco Pipínovi Ferrerasovi, za kterého se později provdala. Pipín v Audrey objevil talent pro freediving a Audrey se stala světovou špičkou v ženském freedivingu a držitelkou několika světových rekordů. Když se ale v roce 2002 v Dominikánské republice pokoušela o dosažení rekordu 171m v disciplíně No limits, nastal problém při zahájení výstupu a Audrey svůj pokus nepřežila. Freediveři po celém světě byli v šoku. Objevili se různé spekulace ohledně zajištění ponoru a jeden ze členů týmu, Carloss Serra, ve své knize Poslední sestup (The Last Attempt), která vyšla až v roce 2006, dokonce přímo obvinil Pipina Ferrerase z viny na smrti Audrey. Pipín sám již v roce 2004, dva roky po smrti Audrey, vydal knihu "The Dive: A Story of Love and Obsession", která vyšla i v českém překladu "Smrtící hlubina - Příběh o lásce a posedlosti", kde se snažil vysvětlit celý průběh pokusu o rekord a možná i tak trochu omluvit svou nerozvážnost a nedůslednost během zabezpečení Audreyina ponoru.

Můžeme se tedy těšit na další zpracování tohoto zajímavého příběhu, příběhu o lásce k moři, freedivingu, o soutěžním duchu a touze posunout hranice lidských možností. Režie se zhostila cenami Emmy ověnčená dokumentaristka Alison Ellwood. Sama Alison říká, že když ji ESPN oslovilo s nabídkou, zprvu si vůbec nebyla jistá, zda ji přijme. O freedivingu nevěděla téměř nic a "vygooglené" informace o Audrey, zejména záběry z jejího osudného ponoru, ji příliš nepřesvědčili k natáčení. Teprve setkání s rekormankou Tanyou Streeter, držitelkou rekordu, který se Audrey pokoušela překonat, přimělo Alison Ellwood nabídku ESPN přijmout. Tanya Streeter pomohla Alison pochopit, jaké nadšení pro freediving sdílejí všichni nádechoví potápěči, co to je chuť závodit a překonávat sama sebe, vychutnávat si pocity při volném pohybu ve vodě a pomohla alespoň přiblížit náhled na svět, který měla jako špičková a nadšená freediverka i Audrey. 

Jak sama řežisérka říká, dokument No limits bude o lidské snaze posunout hranice našich možností a také o tom, zdali to, co tím získáme, za to vůbec stojí.

Číst 5387 krát Naposledy změněno úterý, 26 březen 2013 17:25

Komentáře