iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

čtvrtek, 02 květen 2013 00:51

Jak začít s freedivingem?

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Přemýšlíte o kurzu freedivingu? Baví vás zadržovat dech? Chcete si zlepšit výdrž, nebo spotřebu s přístrojem? Důvodů, proč lidé začínají s freedivingem je mnoho. Především je to "free" a je to "cool" a ještě k tomu je to "in"!

 

Freediving znamená volné potápění, do češtiny se také překládá jako nádechové potápění. Je to závodní disciplína, ale také zábava pro každého, koho baví voda. A jestli si vyberete závodní formu, nebo rekreační "cachtání" v malých hloubkách s delfíny u útesu, to je už každého volba. Více o tom, co že to vlastně je freediving, se dočtete v našem článku "Co je to freediving".

 

Pojďme se věnovat tomu, jak s freedivingem začít. Většina freediverů, kteří se přihlásí do kurzu, už s freedivingem nějakým způsobem začala. Někdo rád šnorchluje, někdo loví ryby harpunou, někdo trénuje doma ve vaně. Jsou ale i tací, kteří se nechali zlákat kamarády a ve vodě se necítí zrovna dvakrát jistě. Ať už patříte do kterékoli skupiny, je rozhodně dobré začít kurzem s profesionálním instruktorem! Freediving má totiž svá specifika a neznalost základních postupů může vést k závažným nehodám.

 

Při zádrži dechu dochází v našem těle k určitým změnám, naše tělo reaguje na zadržení dechu a na pobyt pod vodou specificky a je třeba těmto procesům rozumět. Není to nic složitého a právě tyto informace jsou součástí kurzů freedivingu. Stejně tak se dozvíte o výstroji pro freediving, co je dobré a co je zbytečné a v neposlední řadě se naučíte správně dýchat. Dýchání je totiž proces, nad kterým většinou příliš nepřemýšlíme a mnozí studenti jsou na kurzech překvapeni, jakou roli právě správné dýchání před ponorem hraje.

 

Stejně jako u přístrojového potápění i u freedivingu záleží na výběru instruktora. Náš článek "Jak si vybrat instruktora" vám může napovědět, přestože je směřován spíše pro výběr instruktora přístrojového potápění. Základní principy jsou ale velmi podobné. Výcvikový systém je také důležitý, protože v Čechách působí řada instruktorů, kteří učí "jen tak", z vlastních zkušeností bez výcvikového systému. To má většinou za následek nesystémovou výuku, nedostatek aktuálních informací a v neposlední řadě může jít i o zásadní nedostatky v bezpečnosti kurzu a následném potápění. Výcvikové systémy své instruktory pravidelně informují o nových trendech a zásobují výukovými materály. Po kurzu pod výcvikovým systémem navíc získáte mezinárodně platnou certifikaci, kterou v poslední době stále častěji vyžadují i na výletních lodích v zahraničí.

 

Vámi vybraný instruktor nemusí být světový rekordman, ani nemusí dosahovat závratných časů a hloubek. Ne každý špičkový závodník je špičkovým instruktorem! Dosáhnout špičkového výkonu ještě neznamená dokázat dostat ze studentů totéž. Je mnoho instruktorů, kteří ač sami nedosahují závratných výkonů, dokáží své studenty výborně naučit to, co právě každý student naučit potřebuje.

 

Úvodní kurzy freedivingu nejsou o dosahování extrémních výkonů! Kurz vás naučí základy, základní bezpečnostní pravidla a ukáže vám cestu, kudy dál. Pokud se budete chtít zdokonalovat, můžete tak činit už dál sami, nebo s instruktorem na dalších lekcích a kurzech.

 

Ať už jste kurzem prošli, nebo o něm přemýšlíte a zatím to zkoušíte sami, měli byste vždy při nádechovém potápění mít na mysli základní pravidlo: Nikdy se nepotápěj sám! Při freedivingu byste měli mít vždy partnera znalého problematiky! Podcenění tohoto základního pravidla a přeceňování svých vlastních dovedností už vedlo k mnoha vážným nehodám.

 

Bezpečně provozovaný freediving je nádherný sport a dokáže člověka neskutečně obohatit! Najděte si v našich kontaktech svého instruktora freedivingu a poznejte úžasný svět bez bublin!

 
Číst 6244 krát

Komentáře