iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pondělí, 03 červen 2013 14:34

Rozhovor s Martinem Štěpánkem pro Into the Blue

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

Martin ŠtěpánekMistr světa ve freedivingu, 13tinásobný světový rekordman Martin Štěpánek navštívil minulý týden Dahab a potápěčské centrum Lighthouse, kde vyučoval studenty z Kataru na kurzu FII Level 2. Martin naštěvuje Dahab už od roku 2000 a často zde učí studenty svých kurzů vlastního výcvikového systému Freediving Instructors International (FII). Původně bylo FII založeno v USA, ale díky své reputaci kvalitního výcvikového systému se rychle rozšířilo do Evropy, stejně jako freediving získává stále větší popularitu na celém světě.

 

• Zeptali jsme se Martina na pár otázek. Pojďme se podívat na jeho odpovědi:

 

Into the Blue: První otázka bývá obvykle o tom, jak si lidé vybírají svůj první krok k tomu, aby byli nejlepší nebo proč dělají to, co dělají, takže moje otázka zní: Jak jsi se dostal k freedivingu a proč sis vybral freediving jako životní styl?

 

Martin: Od útlého věku mě to vždy táhlo k vodě. Myslím, že částečně i díky matce, která se za mlada věnovala závodnímu plavání. Samozřejmě ze mně chtěla mít také závodního plavce a díky tomu jsem uměl plavat dřív, než jsem uměl chodit. Vodní prostředí mě tak fascinovalo, že jsem se stal přístrojovým potápěčem a ploutvovým plavcem už ve druhé třídě. Freediving je skoro jako kombinace těchto dvou sportů, takže si myslím, že to bylo skoro nevyhnutelné. Málo jsem tehdy věděl o tom, jak blahodárná a návyková je to činnost.

 

Into the Blue: Mnoho lidí se domnívá, že nádechové potápění je extrémní a nebezpečný sport. Jak Ty vidíš freediving? Co freediving znamená pro Tebe?

 

Martin: Myslím, že obě označení jsou trochu zavádějící. To je jako říct, že jízda na kole je extrémní a nebezpečná. Je rozdíl mezi šestiletým klukem, který jezdí na kole na oploceném dětském hřišti a kaskadérem, který se snaží jezdit na kole na laně mezi dvěma mrakodrapy během bouřky. Když děláte freediving bezhlavě a bez ohledu na bezpečnost, může být nebezpečný nebo extrémní. Zatímco když to děláte zodpovědně, freediving může být úžasná rekreační aktivita, seriózní sport, filozofie sebezdokonalování, nebo dokonce způsob života. Vidím freediving skoro jako umění. Existuje tolik různých způsobů freedivingu, kolik je různých freediverů. Pro mě je to životní styl.

 

Into the Blue: Ve většině sportů stres a adrenalin hrají významnou úlohu, jak tyto věci ovlivňují freedivera před hlubokým ponorem? Co se Ti honí v hlavě během ponoru? Zejména během ponoru do hloubky, které nikdo předtím nedosáhl?

 

Martin: Adrenalin před ponorem není zrovna to, co freediver potřebuje. Ale vzrušení ze závodu nebo výzva z neznámého a dosud nedosaženého hladinu adrenalinu velice snadno zvedne. Pokud jde o světové rekordy, soustředění a důvěra ve vlastní schopnosti je to nejpodstatnější. V dané situaci dosažení takového stavu může být velmi obtížné. Avšak to je právě velkou částí našeho sportu. Existuje mnoho dobrých freediverů, ale není tolik dobrých závodníků.

 

Into the Blue: Když se podíváš zpět na svou kariéru, vzpomínáš si, který z Tvých rekordů byl nejtěžší a dokážeš říct proč?

 

Martin: Nejtěžší světový rekord byl pro mě 93m CWT (konstantní zátěž) na Kypru 2003. Herbert Nitsch a já jsme měli nahlášenou stejnou hloubku. Těsně předtím, než měly přijít naše ponory, se počasí razantně změnilo a moře se tak rozbouřilo, že organizátoři zpozdili začátek třikrát a přemýšleli o zrušení závodu. Nakonec se závody spustily a my jsme se mohli zanořit. Herbert šel první a skončil s ošklivým blackoutem (ztráta vědomí - pozn. red.) a protrženým bubínkem. Já jsem nastoupil druhý, na nohách jsem neměl monoploutev, ale klasické dvě ploutve a na ruce vypůjčený lanyard (úvazek, kterým je potápěč uvázán k sestupovému lanu - pozn. red.), který byl o 20cm kratší, než můj vlastní. Krátký lanyard mi nedovolil být dostatečně hydrodynamický, jako jsem byl při mých tréninkových ponorech a rozbouřené moře mi taky moc nepomohlo při mém rozdýchání, takže jsem si na cestě vzhůru totálně unavil nohy. Cestou nahoru jsem vážně věřil, že to tentokrát nedám. Vždycky to byl můj oblíbený světový rekord, možná i proto, že jsem ze sebe musel vymáčknout opravdu všechno. Stále je to nejhlubší ponor s "bi-finami" (dvě ploutve - pozn. red.).

 

Into the Blue: Tvá škola má za sebou hodně za poslední rok. Systém FII se rychle stal populární v USA, stejně jako v Evropě. FII je na dobré cestě stát se nejlepší školou freedivingu. Jak mohou lidé najít instruktora FII, když by chtěli začít s freedivingem? Jaké kurzy FII nabízí?

 

Martin: FII je snadné najít. Jděte na www.freedivinginstructors.com a klikněte na: "Přihlásit se do kurzu". Instruktor lokátor vám umožní najít nejbližší kurz nebo instruktora v časovém horizontu, ve kterém hledáte. Velkou výhodou je, že se můžete zapsat na kurz přímo tam. Jednoduché. Kurzy jsou od úplného začátečníka až po profesionální úroveň, včetně různých specializací, zaměřených na různé styly freedivingu.

 

Into the Blue: Mnoho lidí si myslí, že freediving není pro ně. Co můžeš poradit? Jaké minimum by měli lidé mít, když uvažují o kurzu freedivingu?

 

Martin: Naučte se plavat. To je skoro vše, co potřebujete pro začátek s freedivingem. Lidé si neuvědomují, že freediving je v našem genetickém kódu, a proto může být freediverem každý ... každý, kdo jím chce být.

 

Into the Blue: Už jsi někdy plaval s opravdu velkou rybou? Nebo s něčím větším než ty?

 

Martin: Docela častokrát. Považuji to za jednu z výhod freedivingu. Mořská zvířata považují přístrojové potápěče víc za návštěvníky. Kdežto freediveři do vody tak nějak patří. Proto je pro nás snazší se dostat blíž k větším rybám, delfínům, velrybám. Pokud víte, jak se chovat, budou vás plně respektovat. Je to úžasný zážitek. FII nabízí i kurzy zaměřené na interakce s mořskými živočichy.

 

Into the Blue: Co byla nejhloupější otázka, kterou jsi kdy dostal?

 

Martin: Vlastně bych mohl říct několik takových, kdy bylo těžké udržet vážnou tvář, nebo kdy jsem nemohl mluvit z údivu. Ale možná i díky takovým otázkám si uvědomuji, že náš sport je stále neznámý pro mnoho lidí a proto by nebylo fér soudit ty, kteří se snaží dozvědět více o tom, co děláme, i když to zní hloupě.

 

Into the Blue: Moje poslední otázka je o Tvé budoucnosti. Jaký je Tvůj plán? Máš něco extrémního v plánu? Co bys opravdu chtěl dělat? O jakých výzvách sníš?

 

Martin: Může to znít trochu nudné, ale mou největší výzvou je nyní FII. Je to velmi zajímavé a obohacující vidět, jak roste a kolika tisícům lidí ročně pomáhá FII stát se lepšími a bezpečnějšími freedivery, nebo zjistit, o čem freediving opravdu je. Jsem velmi hrdý na naše instruktory, které vidím jako jedny z nejlepších na světě v tom, co dělají. Nicméně to se nestane samo od sebe. Vyžaduje to hodně času a úsilí. Každopádně já jsem v žádném případě nepřestal trénovat, jsem připraven na další výzvy, stejně jako kdykoliv předtím. Otázkou zůstává, zda takové přijdou a zda-li na ně bude čas.

Into the Blue Into the Blue competition Into the Blue Dahab

Martin Štěpánek je průkopníkem freedivingu, který se potápěl do hlubin, kam nikdo nikdy předtím - přes 120 metrů na jediný nádech. Svůj první světový rekord dosáhl v roce 2001 a od té doby patří mezi přední světové freedivery. Během své dosavadní závodní kariéry dosáhl více než 13ti světových rekordů. Martinova vášeň pro fyziologii a sportovní biologii ho přivedla ke spolupráci s předními vědci z prestižních univerzit, jako je Harvard a švédský Karolynski Institut. Během výzkumů odhalili, co lidské tělo zažívá při potápění na nádech a objevili některá z fyziologických tajemství tohoto sportu. Jeho účast v tomto pokračujícím výzkumu pomohla vědcům lépe pochopit dopad, který hloubka a tlak mají na freedivery. Martinova silná touha zlepšit efektivitu a bezpečnost freedivingového vzdělávání ho vedla k založení vlastní výcvikové agentury, FII (Freediving Instructors International). FII míří kupředu, dláždí cestu v moderním freedivingovém vzdělávání a už nyní je největší výcvikovou agenturou pro freediving ve Spojených státech.

 

Martin Štěpánek, rodák z České republiky, je dnes populární mezinárodní sportovní postava nabízející semináře a přednášky po celém světě. Martin je také "Ocean Hero" pro největší mezinárodní organizaci na ochranu oceánů, Oceana, kde přináší informace o důležitých otázkách ochrany oceánů. Martin vystupoval v televizních stanicích ESPN, BBC, CNN, Discovery Channel, PBS a Fox a objevil se i v mnoha časopisech a v tisku, jako Men's Journal "Sportovec roku", Playboy, Men's Health, Muscle and Fitness, Elle

 

 

www.freedivinginstructors.com

 

Ladislav Nogáček

Číst 3736 krát Naposledy změněno pondělí, 03 červen 2013 14:51

Nejnovější od Ladislav Nogacek

Komentáře