iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

středa, 12 červen 2013 10:57

Počasí na Krétě dnes rekordům nepřeje

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Dnešní silný vítr a velké vlny neumožňují freediverům na Krétě závodit. Ani česká špičková freediverka Alena Zabloudilová tak dnes nebude usilovat o český národní rekord v disciplíně VWT

Alena jako první česká freediverka pokořila magickou hranici 100 metrů, když se při tréninkovém pokusu v neděli 9.6.2013 potopila do hloubky 105m. Protože to byl tréninkový ponor, nebyli přítomni rozhodčí a rekord tak zatím není oficiální. O jeho oficiální podobu se Ali pokusí hned, jakmile to počasí dovolí.

 

Jak nám Ali sama řekla: "Jsem připravená, ale dnes jsou příliš velké vlny, moře nás nechce. Tak snad zítra..."

V disciplíně Variable Weight (VWT) se freediver spouští do hlubin pomocí sledu. Sled je jakési konstrukce, která s ním zatížená klesá po sestupovém laně až na určenou hloubku. Po dosažení maximální hloubky se freediver sledu pustí a vlastními silami se musí dostat na hladinu. Aby byl pokus platný, musí být závodník po vynoření stále při smyslech, což dokazuje rozhodčím tzv "surface protokolem". Musí si sundat masku, ukázat rukou signál "OK" a pronést jasně a srozumitelně: "I am OK", tzn "Jsem v pořádku". Pokud toto stihne v intervalu 15 vteřin po vynoření, může být pokus uznán platným.

Dál držíme Ali palce a přejeme klidné moře! 

Číst 2138 krát

Komentáře