iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

úterý, 02 červenec 2013 17:17

Mistrovství světa v Bělehradě z pohledu rozhodčí Jany Balounové

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Jana BalounováV Bělehradě skončilo 29. června bazénové Mistrovství světa ve freedivingu 2013, kterého se účastnili i čeští závodníci a rozhodně neudělali ostudu! Celková účast více jak 140ti atletů z 24 zemí světa udělala z této akce největší bazénové mistrovství světa pořádané organizací AIDA (Association Internationale pour le Developpement de l'Apnee - mezinárodní organizace nádechového potápění, která zabezpečuje a organizuje výcvik, závody i pravidla a monituruje světové rekordy ve freedivingu - pozn. autora). Padlo celkem 30 národních rekordů a 4 světové rekordy. Českou republiku tu vedle závodníků reprezentovala i Jana Balounová v roli rozhodčí.

 

 

O výkonech Gabky Grézlové, která dovezla dokonce bronzovou medaili z disciplíny statická apnoe, Michala Rišiana, který skončil v dynamice bez ploutví na skvělém 4. místě, Kamila Vyštějna, který také postoupil do finále a Zdeňky Demlové a Miroslava Ševčíka, jsme již psali v jiných článcích:

 

Tisková zpráva z Mistrovství zde

Rozhovor s bronzovou Gabkou Grézlovou zde

Rozhovor s reprezentací v průběhu Mistrovství zde

 

Pojďme se proto teď podívat na celé Mistrovství z jiného pohledu, z pohledu rozhodčích. 

 

Jana na MČR 2013Jana Balounová se jako závodnice účastnila mnoha mezinárodních závodů, má za sebou účast i na několika Mistrovstvích světa a doposud je aktivní závodnicí. Před aktivním závoděním nyní ale dává přednost spíše rozhodcování. Zeptali jsme se Jany i na její pohled na letošní úspěšné Mistrovství světa ve freedivingu v Bělehradě 2013.

 

Mistrovství světa v Běledradě 2013 bylo tvojí první velkou mezinárodní soutěží v roli rozhodčí, nebo už jsi podobně velkou akci soudcovala?

Ano, je to poprvé co jsem díky dostatečnému počtu hlasů jednotlivých AIDA National (národních organizací - pozn. autora) byla zvolena do poroty na MS, už to samotné je pro mě velkým úspěchem. Na tomto MS jsme dokonce málem mohli mít dva zástupce z ČR, rozhodčí Pavlíně Procházkové unikla účast na MS jen o jediný hlas. Dříve už jsem ale byla asistentem rozhodčích na dvou velkých závodech, bazénovém MS 2009 v Aarhusu a týmovém MS 2012 v Nice, obojí pro mě bylo velkou školou.

 

Vyzkoušela jsi takříkajíc obě strany barikády. Která strana Ti vyhovuje víc? Cítíš se lépe jako závodnice nebo jako rozhodčí?

 Zatím jsem přesvědčená, že nejjednodušší je závodit, člověk se soustředí jen na svůj jeden start a pokud něco pokazí, tak se zodpovídá jen sobě. Rozhodčí má před sebou denně i desítky startů a na každý se musí maximálně soustředit, navíc na rozhodčí často padá i část organizačních problémů, jsou v přímém kontaktu s organizátory i závodníky a občas musí čelit určité nevraživosti z obou stran.

 

Na Mistrovství závodilo přes 140 atletů ve třech disciplínách. Je těžké soudcovat takhle velkou událost?

Nejtěžší je při takhle velké porotě (9 rozhodčích) zajistit objektivitu, máme sice k dispozici jedna pravidla, ale některá se bohužel dají vykládat různými způsoby. V tomto případě je nutné, aby se celá porota předem dohodla na důsledcích, které pro závodníky plynou pokud pravidlo poruší a samozřejmě s tím musí předem obeznámit i závodníky. Bohužel rozhodčí jsou také jen lidé a tak nelze vyloučit chyby jednotlivců, které lze často napravit podáním protestu proti výroku rozhodčích.

 

Podle některých závodníků nebyla dobrá volba pořádat bazénové Mistrovství světa na venkovním bazénu. Atleti byli vydáni na pospas rozmarům počasí, což někteří těžce nesli. Co na to říkáš ty?

Z mého hlediska je nejdůležitější fakt, že podmínky byly pro všechny závodníky stejné. Přes nevýhody při nepřízni počasí měl venkovní bazén velkou výhodu v tom, že venku byl čerstvý vzduch. 

 

A jak jako rozhodčí hodnotíš letošní výkony? Padlo mnoho národních rekordů, neuvěřitelná Natalia Molchanova vytvořila tři světové rekordy, ale určitě byly i nějaké červené a žluté karty, je to tak?

Úroveň výkonů byla skutečně velmi vysoká, myslím, že v budoucnosti jen tak neuvidíme například to, že pro získání brozové medaile bude třeba přeplavat stávající světový rekord, jako se to stalo v kategorii žen v disciplíně DNF. Samozřejmě všechny výkony nebyly bez penalizace či dokonce diskvalifikace. Hned v prvním kole kvalifikace DNF byli 2 závodníci ze šesti diskvalifikováni za BO (Black Out, ztráta vědomí - pozn. autora).

 

Zmínili jsme žluté a červené karty, můžeš vysvětlit nezasvěceným pravidla karet?

Závodníci musí vždy po vynoření provést tzv. "surface protokol", kdy si musí sundat masku nebo brýle, ukázat signál "OK" a říct jasně a zřetelně "I am OK." Na toto mají 15 sekund. Pokud to závodník nestihne a poruší "surface protokol", dostává červenou kartu, tzn je diskvalifikován. Za menší prohřešky proti pravidlům, jako je třeba proříznutí hladiny, může závodník dostat žlutou kartu, tzn bodovou penalizaci. A pokud je vše v pořádku, nic nebylo porušeno, dostane závodník bílou kartu.

 

Jani, jak Ty sama jsi hodnotila závodníky? Měla jsi hodně sporných výkonů, nebo bylo všechno spíše jasné?

Naštěstí jsem neměla příliš výkonů u kterých bych váhala. Některé dny jsem dávala pouze bíle karty. Pokud se závodník sám diskvalifikuje napřklad "black outem", či zanořením dýchacích cest, tak je výrok rozhodčích velmi jednoduchý.

 

Předpokládám, že jsi měla převahu bílých karet, ale určitě při tom počtu závodníků padly i jiné barvy...

Ano, naštěstí převažovaly bílé karty, ačkoliv po kvalifikaci v DNF jsme měli asi 25% diskvalifikací. Pokud se dobře pamatuji, tak kromě několika červených za BO jsem dala 2x  červenou za porušení "surface protokolu" a jednu za dotyk trenéra před dokončením "surface protokolu", tam nebývá rozhodnutí vždy úplně lehké. Několik žlutých karet jsem musela dát závodníkům při kvalifikaci STA, řada z nich nezvládla přípravu ve studené vodě a tak nedosáhli nahlášeného času.

 

Kolik bylo na letošním Mistrovství světa celkem rozhodčích?

9 hlavních rozhodčích a 6 asistentů. 

 

A kolik závodníků jsi ty konkrétně odsoudcovala?

Myslím, že celkově to bylo něco přes padesát startů, nepočítaje pokusy o národní rekordy.

 

Je těžké stát se rozhodčím freedivingu? Co to obnáší?

Samotný kurz trvá několik dní a stojí cca 250 Eur. Pro udržení licence je třeba začít aktivě soudcovat a sbírat nepostradatelné zkušenosti, například jako asistent rozhodčích na velkých mezinárodních závodech. 

 

V Čechách není mnoho rozhodčích, nebo ano? A takových, kteří rozhodovali na Mistrovství světa?

V Čechách je nyní myslím 7 mezinárodních rozhodčích, mezi nimi jsme zatím pouze 2 rozhodčí úrovně C, kromě mě ještě Pavlína Procházková, která je naší nejzkušenější rozhodčí. Obě jsme zatím soudcovaly jedno MS. MS se ovšem může zúčastnit i rozhodčí urovně E, pokud získá dostatek hlasů při volbě rozhodčích jednotlivými AIDA National.

 

Mistrovství světa je za námi, co tě čeká nyní? Budeš se věnovat více závodění, nebo soudcování?

Letos jsem si zvýšila kvalifikaci na úroveň C a teď bych si také ráda trochu zazávodila. Koncem července se zúčastním hloubkových závodů v Rakousku a na podzim se chystám na závody ve Vídni a polském Rybniku.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů jak na dráze závodnice, tak i v soudcovském triku!

Díky! 

 

 Jana Balounová v akci

 

Oficiální stránky bazénového Mistrovství světa ve freedivingu v Bělehradě 2013 zde.

Konečné celkové výsledky Mistrovství světa ve freedivingu v Bělehradě 2013 najdete zde.

 

Číst 2485 krát Naposledy změněno středa, 03 červenec 2013 11:41

Komentáře