iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

A Á B C Č D E É F G H I Í J K L M N O Ó P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž 0-9
| Tisk |

Lom Srní - Hastrman

Služby v místě:
Možnost plnění - vzduch
Možnost kurzu
Půjčení technické výstroje
Toaleta

Platit možno pomocí::
Hotově
Adresa, místo: Srní u Hlinska v Čechách

Pozice:
Délka: 49.7522671
Šířka: 15.8932943
Zadejte počáteční adresu:

Popis:

Příjezd: Od Hlinska kolem vlakového nádraží přes závory směrem na obec Srní. Těsně před obcí Srní kříží silnici dvoje elektrické vedení (22kV), v tomto místě je vpravo u silnice domek (autoservis). Za budovou jsou dvě železné brány. Druhou z nich je vjezd až k lomu označený POTÁPĚČSKÁ LOKALITA. Vzdálenost od Hlinska cca 2 km směrem na Srní.

Původně žulový lom. Rozloha cca 1 ha. Těžba ukončena koncem 60. let, potom v blízkosti Kovošrot, částečně k vidění na dně. Pozůstatky Kovošrotu se dají nalézt pod vodou především vlevo od vstupu z "Pláže" - zbytky dávných zemědělských strojů, kolejových vozidel, kol , vozíků a obručí.    Při parkování a převlékání dejte pozor, ať se o nějaké zbytky špon nepíchnete, či se nezraníte.   Viditelnost v průměru celoročně 4m. Od hloubky cca 15m viditelnost výrazně klesá - černá tma...

Z hlediska života patří lom k jedněm z nejlépe zarybněných u nás - k vidění jsou sumci (cca 10-15 kusů z toho 5 albínů), štiky min. 20 kusů nad 50cm + dorůstající drobotina, candáti, jeseteři (jesetar ruský a sibiřský), kapři, boleni, okouni, amuři, tolstolobici a samozřejmě spousta různé drobotiny. Kromě nich je možno v bahně najít škeble rybniční a v pravé části lomu v balvanech raky.   V pravé části lomu jsou zatopené stromy a na mělčinách vodní rostliny - ty jsou oblíbeným útočištěm vodních živočichů.  Pokud budete hledat sumce zaměřte se na kořeny pod pařezy těsně pod hladinou v místě pod skálou nebo právě na zatopené stromy vpravo do vstupu do vody. Štiky najdete také na těchto místech a hlavně na mělčinkách s vodními rostlinami v pravé části. Vlevo poblíž vstupu z tzv. Pláže naleznete na plošině v hloubce 15m menší keson.

Od 2012 probíhají průběžně úpravy okolního terénu i porostu. V plánu je vytvořit z lomu zajímavou potápěčskou lokalitu - ještě zlepšit zarybnění, kvalitu vody, vybudování pohodlnějších přístupů k vodě a podvodních plošin, eventuálně i dalšího zázemí včetně ubytovacích kapacit.  !! Sportovní rybolov i spearfishing je na lomu přísně zakázán !!  Lom má v současné době pronajatá fy. Top Dive a KSP Hastrman Hlinsko.

Z důvodu nájezdů koupající se veřejnosti v letních měsících byl příjezd k lomu zahrazen. Zájemci o potápění jsou povinni se předem domluvit na vstupu na lom - budou Vám zapůjčeny klíče od brány a a můžete zajet až k vodě (od brány se dáte doprava a pak dolů). V případě potřeby je po domluvě možnost plnění lahví Hlinsku. Klíč si můžete domluvit na telefonu 775 314 687, 774 314 687, vyzvednout na adrese Srní 105 - Josef Dřevkovský (po příjezdu od Hlinska na kraji Srní odbočit vpravo, poslední dům po pravé straně viz mapa níže, možnost foukání v Hlinsku na 608 370 033 nebo 775 742 884.   Kontakt a bližší info:  Top Dive - Pavel Šenk Tel.: 777 060 596 Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  www.topdive.cz  KSP Hastrman – Seifert Tomáš Tel.: 775 742 884 Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  www.facebook.com/ksphastrman.hlinsko  

Za vstup zaplatíte 100 Kč za potápěče a 50 kč za auto. Instruktor v doprovodu min. 2 kurzistů má vstup zdarma. Klíč od brány se vydává proti záloze 200 Kč.  Vybrané vstupné je použito na zvelebování lomu proto prosíme o hlášení všech návštěv. Nenahlášené návštěvy budou z lomu vykázány.  Vše co si s sebou na lom dovezete prosím i odvezte.Charakteristika:
Vhodné pro kurzy
Pestrý drobný život
Podvodní atrakce
Ryby
Vhodné pro freediving
Náročnost: Jednoduchá
Voda: Sladká voda
Viditelnost: Pod 5 metrů
Maximální hloubka (m): 33
Autem
Pěšky
K nalezení v těchto kategoriích: Rekreační lokality | Pardubický kraj | Česká Republika | Evropa
Vytvořil: Pavel Šenk | Datum přidání: 2013-05-05 00:00:00 | Poslední změna: 2013-05-06 17:57:39 | Zobrazeno: 2349 krát

Lokality GeoMap

Komentáře