iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

Osobnosti

Osobnosti (4)

čtvrtek, 05 září 2013 00:53

Robert Boyle

Napsal(a)

Robert BoyleRobert Boyle se narodil 25. ledna 1627 v irském Lismore. Jeho přínos pro dnešní potápění je především v objevení Boylova zákona o vztahu mezi tlakem a objemem. Přestože to s jeho objevením bylo malinko jinak a dalo by se říci, že se tak trochu "chlubí cizím peřím", ale na druhou stranu.. název Boylův zákon nezní zas tak špatně.

čtvrtek, 29 srpen 2013 01:57

Osobnosti potápění

Napsal(a)

Halleyho potápěčský zvonNež se potápění vyvinulo do podoby, v jaké jej dnes známe, bylo třeba zdolat mnohá úskalí a ujít dalekou cestu. Cestu plnou slepých uliček, zdánlivě nepřekonatelných překážek i náročného bádání. Na vývoji potápění se podílely mnohé osobnosti, které se navždy zapsaly do dějin, často nejen do dějin potápění. 

čtvrtek, 29 srpen 2013 00:53

Edmond Halley

Napsal(a)

Busta Edmonda Halleyho v Muzeu Royal Greenwich ObservatoryEdmont Halley se narodil v Haggerstonu v Anglii 8. listopadu 1656 do zámožné rodiny mydláře Edmonda Halleyho staršího. Už jako malého chlapce ho zajímala matematika a po dokončení St. Paul's school pokračoval ve studiích na Oxfordu, kde se začal věnovat astrollogii a ještě během studií publikoval svou práci o Sluneční soustavě a o skvrnách na slunci. Když v roce 1676 Oxford dostudoval, odjel na ostrov Svaté Heleny, kde založil astrologickou observatoř s cílem zaznamenat hvězdy jižní polokoule. V roce 1678 se vrátil a na požádání Britské Královské společnosti odjel do Gdaňska potvrdit nebo vyvrátit pozorování jiného astrologa Johanna Hevelia, jehož bádání potvrdil. Ještě tentýž rok vydal publikaci o svých pozorováních na ostrově Svaté Heleny a rozšířil tak tehdejší mapu hvězdné oblohy o 341 nových hvězd. Tím si vysloužil veliké uznání, dokonce byl srovnáván se slavným Tycho de Brahe, získal titul na Oxfordu a stal se členem Královské společnosti.

úterý, 27 srpen 2013 00:13

Vzpomínka na Jirku Hurába

Napsal(a)

Jirka HurábLetos 2. června 2013 uplynul rok od smrti významného českého jeskynního potápěče Jirky Hurába, který zemřel při ponoru v jeskyni Emergence du Ressel ve Francii v sobotu 2. června 2012.

Komentáře