iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pondělí, 28 leden 2013 18:37

Vysvětlivky seznamů - lokality

Do lokalit může vkládat každý registrovaný uživatel podle libosti. Vrátili jste se z parádní džungle, kde bylo super potápění, ale chcete varovat před lidožrouty v okolí? Máte na zahradě luxusní jezírko plné barevných rybiček a chcete o tom dát vědět potápěčské veřejnosti? Do toho! Možná vám při vkládání nové lokality přijdou vhod právě tyto vysvětlivky.

 

 

Redakce portálu iDive.cz samozřejmě pravidelně prochází a kontroluje vložené lokality. Každou vloženou lokalitu před zvěřejněním redakce nejprve zkontroluje. I přesto je však možné, že najdete u některé lokality drobnou nepřesnost, nebo nedostatek informací. Portál iDive.cz je potápěčský portál vytvářený potápěči pro potápěče a naším hlavním cílem je poskytovat co možná nejvíce relevantních informací. Proto pokud narazíte na nějakou nesrovnalost, nebo nedostatek informací, neváhejte nás o tom informovat! Děkujeme!

 

Kategorie

 

Lokality se dělí do kategorií podle toho, kde se nachází a podle toho, jestli je to lokalita pro rekreační, nebo pro technické potápění. Geografické umístění není třeba rozebírat, to snad každý chápe. Rozdělení na technické a rekreační lokality jsme zvolili podle běžně uznávaných zvyklostí:

Rekreační lokality jsou všechny takové potápěčské lokality, kde je maximální hloubka 40m a zároveň je tu možnost volného vynoření na hladinu. 

Technické lokality jsou všechny takové potápěčské lokality, kde je možné potápění do hloubek větších než 40m nebo tu není možnost přímého volného vynoření, případně vyžadují dekompresní postupy, jako jsou dekompresní zastávky nebo vícesměsové potápění.

Některé lokality samozřejmě můžete najít v obou dvou kategoriích - to pokud spojují oba výše uvedené atributy.

 

Název lokality

 

Jako název lokality je uvedený nejčastěji používaný název. Pokud má lokalita více názvů, mohou být uvedeny v popisu lokality níže.

 

Záložky

 

U každé lokality najdete tři záložky:

 

1) Záložka "Potápěčské info" nabízí základní informace o lokalitě. Najdete tu mapu lokality a formou srozumitelných ikon je tu jasně popsaná charakteristika lokality.

Náročnost lokality rozdělujeme na tři základní úrovně, jednoduché lokality, pro pokročilé potápěče a náročné lokality. Možná nemusí každý souhlasit s naším rozdělením, ale vycházeli jsme opět z obecně uznávaných zvyklostí. 

U rekreačního potápění jsou jednoduché lokaity všechny takové, které jsou vhodné i pro začátečníky - maximální hloubka ponoru nepřekročí 20m, orientace je relativně jednoduchá, nehrozí tu žádný pád do hloubky, ani silný proud, který by potápěče odnesl nebo neumožnil návrat, viditelnost je také převážně dobrá a nehrozí tu ani jiná skrytá nebezpečí.

Lokality pro pokročilé potápěče jsou náročnější než ty jednoduché a většinou mají jeden nebo více z následujících atributů: může tu být hloubka větší než 20m, horší viditelnost, náročnější orientace, občasný proud, či jiná nebezpečí.

Pokud lokalita naplňuje více než tři uvedené atributy, je automaticky považována za náročnou. I přesto, že za ideálních podmínek může být i náročná lokalita "schůdná" i pro začátečníky! Např. pokud je tu možnost pádu do hloubky, zároveň se tu často vyskytují proudy, je náročná na orientaci, nebo hrozí jiná přímá nebezpečí, potom bude automaticky mezi náročnými.

U technických lokalit jsou jako jednoduché označeny všechny technické lokality s jednoduchou dekompresí, s možností volného výstupu, bez nutnosti vyvazování, s dobrou orientací a převažující dobrou viditelností. Za technické lokality pro pokročilé považujeme všechny jeskyně, obecně všechny lokality, kde je nutné vyvazování, náročnější dekomprese s více lahvemi, na více směsích, kde převážuje hodně špatná viditelnost, apod. Opět pokud lokalita nabízí tři a více z uvedených specifik, potom je zařazena do kategorie náročných.

 

Rozlišujeme lokality na lokality se sladkou vodou a na lokality se slanou vodou.

 

Viditelnost rozdělujeme na tři základní hodnoty: pod 5 metrů, kolem 10 metrů a nad 20 metrů. Uvádíme viditelnost převažující v období, kdy se na dané lokalitě dá potápět. Detailní popis například i konkrétních měsíců je možné najít v popisu lokality.

 

Nadmořská výška lokality je uváděna s přesností na 100m, především z hlediska nastavení počítače pro dekompresní potápění.

 

Maximální hloubku lokality asi není třeba nijak vysvětlovat.

 

Přístup na lokalitu je rozdělen na čtyři hodnoty. "Autem" jsou označeny všechny lokality, u kterých se dá přijet až k vodě, nebo do rozumné vzdálenosti, kde se například u auta nastrojíte a dojdete k vodě. "Pěšky" jsou označeny takové lokality, ke kterým se nedostanete jinak než pěšky, kde musíte jít od auta delší úsek, například přenést věci na několikrát. Označení "velbloud" znamená lokalitu, ke které se nedostaneme ani autem, ani lodí a s transportem potápěčské výbavy nám může pomoci například velbloud, lama, osel, nebo jiný "terénní" nosič. "Lodí" jsou označeny všechny lokality, u kterých je možný přístup potápěčskou lodí nebo člunem, nebo je takový přístup jediným možným.

 

Na záložce "Potápěčské info" najdeme také charakteristiku a popis lokality. 

 

2) Na záložce "Pozice" najdete mapu s GPS údaji, pokud lokalita má, pak i její adresu a internetovou prezentaci.

 

3) Záložka "Doplňující info" nabízí informace o službách v místě, pokud je vstup na lokalitu spoplatněn, potom tu najdete i informace o možnosti placení za potápění na dané lokalitě. 

 

 

Číst 3125 krát Naposledy změněno čtvrtek, 04 duben 2013 22:35
Více z této kategorie: Vysvětlivky seznamů - kontakty »

Komentáře