iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

úterý, 12 březen 2013 16:25

Jak využít všechny možnosti při psaní článků?

Jak využít všechny možnosti při psaní článků?

 

Žádný článek nemusí být pouze prostý text. Systém iDive.cz poskytuje uživatelům, kteří by své články rádi vyšperkovali, několik možností, jak toho docílit. Doufáme, že všechny možnosti mají svůj smysl, i když nejspíš málokdo je využije všechny.

 

Do článků je možné vkládat rozšiřující obsah pomocí záložek v horní části editovacího okna nebo za pomoci tlačítek v dolní části.

 

1) Vložení obrázku popř. celé galerie obrázků

 • K vložení obrázku jednoduše klikněte na ikonu "obrázek" v levém dolním rohu. V nabídce, která se vám objeví, vyberte obrázek Pokud chcete nahrát nový, klikněte na "Zvolit soubory" a vyberte obrázek ve svém adresáři. Poté klikněte na "Zahájit nahrávání" a až se obrázek nahraje, vyberte jej ze seznamu. Vyplňte popis a titulek obrázku, zarovnání a v pravém horním rohu klikněte na "Vložit". A je to.
 • Vložit obrázek je možné také přes záložku v horní části editovacího okna. Přepněte tedy na tuto záložku a pro nahrání souboru s obrázkem z vašeho počítače stiskněte tlačítko "Vybrat soubor". Nebo "Procházet server" pro výběr obrázku, který je již uložen na našem serveru. Obrázek se přidá k článku a bude se zobrazovat na jeho začátku.
 • Další možnost je pro uživatele, kteří se rozhodli využít naší iDive.cz Galerii obrázků, která je přístupná k prohlížení přes horní menu mimo editovací okno (položka "Galerie") a do které je možné vkládat obrázky rozdělené do jednotlivých kategorii. Tím poskytuje mnohem větší možnosti než předchozí metody. Popis vložení obrázků do iDive.cz galerie je popsán ve zvláštním článku zdeObrázek z této galerie vložíte do článku stisknutím tlačítka jménem "Obrázek z galerie". Otevře se nové okno, kde můžete vybrat, jakým způsobem chcete obrázek/ky vložit.
  • položka "Kategorie" - vložení celé kategorie nebo i všech kategorií - v textu na místě, kde je při editování uložen kód galerie, se při čtení zobrazí malá/é ikona/y a jméno/a galerie/í. Po kliknutí na tento odkaz čtenář přejde v článku přímo do zobrazení celé zvolené galerie.
  • položka "Obrázky" - vložení určeného počtu obrázků. Je třeba vybrat galerii, kterou byste rádi zobrazili. Po jejím výběru vyberte počáteční obrázek z galerie v poli "Limit začátku" a celkový počet obrázků, které chce zobrazit v poli "Limit počtu". Všechny tyto obrázky se zobrazí jako ikony v textu, které se po kliknutí zobrazí v plné velikosti. Je možné upravit způsob zobrazování obrázků pomocí mnoha různých nastavení. Pohrajte si s nimi, chcete-li. Výchozí nastavení ale svému účelu poslouží velmi dobře. Jako poslední krok sjeďte na stránce až dolů a stiskněte tlačítko "Vložit kód". Okno se uzavře a v článku přibude kód, který řídí zobrazení dat v článku. Editace tohoto kódu ho obvykle znehodnotí, proto doporučujeme tento kód nechat tak, jak je.
  • položka "Obrázek" - vložení jednoho obrázku v miniatuře. Po zobrazení dalšího okna vyberte galerii, ve které se hledaný obrázek nachází. Následně stačí jen vybrat obrázek, přeskočit množství řádků se změnami nastavení zobrazování (nebo si s nimi pohrát) a sjet v okně až dolů a stisknout tlačítko "Vložit kód". Okno se uzavře a v článku přibude kód, který řídí zobrazení dat v článku. Editace tohoto kódu ho obvykle znehodnotí, proto opět doporučujeme tento kód nechat tak, jak je.
  • položka "Obrázek v textu" - vložení jednoho obrázku v původní velkosti do textu. V okně vyberte kategorii, ve které se nachází požadovaný obrázek. Následně stačí obrázek vybrat, sjet v okně až dolů a stisknout "Vlož kód". Okno se uzavře a v článku přibude kód, který řídí zobrazení dat v článku. Editace tohoto kódu ho obvykle znehodnotí, proto opět doporučujeme tento kód nechat tak, jak je.
  • položka "Prezentace" - vložení galerie obrázků zobrazovaných jako prezentaci (slideshow). Přímo v textu článku se zobrazí první obrázek a přesně podle nastavení se budou zobrazovat na tom samém místě další obrázky z této kategorie.

2) Vložení videa

 

Chcete-li vložit video, vyberte v záložkách "Média" a nahrajte video. Takto se zvolené video zobrazí až na samém konci článku. Alternatvní způsob, který je náročnější pro uživatele, ale umožňuje vkládat i více videí do jednoho článku. A co víc? Umožňuje vkládat video přímo do textu. Stačí znát kód videa ze serveru a přímo do textu na místo, kde chcete vidět video, vložit tento speciální kód {jméno video služby}kód videa{/jméno video služby}. Kód videa získáte snadno z adresy videa - u youtube je to směs písmenek a čísel na konci webové adresy za znaménkem "=", u Vimea je to číselný kód za lomítkem. Jako "jméno video služby" je možné použít krátký název této služby, např. youtube, vimeo atd.

 

3) Přidání přílohy

 

Ke svému článku můžete nahrát přílohu, nějaký soubor (pdf, word, video, apod). Klikněte na záložku "Přílohy" a nahrajte soubor. Ten se poté zobrazí pod článkem jako příloha ke stažení.

 

4) Přidání odkazu na událost 

Klikněte na tlačítko "Událost". Zobrazí se okno se seznamem událostí a s možností třídění pro snadné nalezení požadované události. Do textu článku se vloží odkaz na tuto událost.

5) Přidání ankety přímo do textu článku

Do textu článku je možné přidat i anketu z našeho systému kliknutím na tlačítko "Anketa". Není možné, aby uživatelé sami vytvářeli nové ankety. Proto si v případě zájmu napište na náš email a my Vám anketu dle Vašich kritérií můžeme vytvořit.

6) Oddělení úvodu a hlavní části članku

Jako poslední, ale jednu z nejdůležitějších, uvádíme možnost (v podstatě i nutnost) rozdělit článek na úvodník a hlavní část. Uvodník se zobrazí v seznamu článků a reprezentuje krátkou upoutávku na článek. Hlavní část je pak zbytek textu pod úvodníkem. Toto rozdělení provedete tak, že kurzorem najedete v textu na místo, kde chcete úvodník ukončit a rozdělit článek a stisknete tlačítko "Číst dál". Tím je článek rozdělen na výše zmíněné dvě části. Doporučujeme nedávat do úvodníku žádné speciální kódy. Takovéto úvodníky budou stejně při korekci redakcí odstraněny, protože narušují formátování v seznamu článků, stejně tak jako budou chybějící oddělovače úvodníku a hlavní části doplněny. Věříme, že toto opatření pochopíte.

Číst 2992 krát Naposledy změněno sobota, 04 květen 2013 23:11

Komentáře