iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

čtvrtek, 22 srpen 2013 00:29

Australští vědci žádají o pomoc s ochranou mořských želv

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Kareta obrovskáObyčejní obyvatelé, amatérští "vědci" a nadšenci mohou podle výzkumníků z autralského oceánografického institutu při University of Western Australia pomoci při ochraně ohrožených mořských želv. Pouhým pozorováním a nahlášením pozorovaného mohou významně přispět k výzkumu a ochraně těchto nádherných mořských živočichů.

 

 

Mořské želvy patří mezi ohrožené druhy po celém světě. Přesto jsou v některých zemích stále považovány za zdroj potravy, ať už želvy samotné, nebo jejich vajíčka. Všeobecné znečištění oceánů se na populaci želv nepřímo podepisuje a mnohé umírají v rybářských sítích, rozšiřování lidských územních požadavků zabírá mnohá místa dříve využívaná želvami k hnízdění a často ohrožuje tradiční zdroje potravy.

 

Julia Reisser z australské university spolu s kolegy z Brazílie v nedávné době publikovala studii v prestižním magazínu Marine Biology, ve které tvrdí, že stále dokážeme objevovat nové důležité informace o mořských želvách pouhým pozorováním.

 

"Některé sofistikované metody, jako jsou genetické analýzy a satelitní sledování nám dávají užitečné informace ohledně ekologie mořských želv," tvrdí Reisserová, "přesto obyčejná pozorování, dříve běžně a hojně používaná při výzkumu, mají stále potenciál vyplnit mezery v našich vědomostech o mořské ekologii."

 

Tým Julie Reisserové používá právě kombinaci těchto technik. Díky ní přišel na zajímavé spojitosti. Odhalili například, že mělké vody s hloubkou do pěti metrů jsou kritické pro mladé karety obrovské (Chelonia mydas) a popsali, čím, kde a jak se živí tito plazi v mořské rezervaci Arvoredo v jižní Brazilíi.

 

"Podmořská pozorování, která jsme popsali ve studii, mohou být zapojena do programů pro dobrovolníky zahrnujících potápěčské aktivity." uvádí Reisserová. "To by mohlo pomoci dosáhnout lepších plánů na ochranu populace mořských želv."

 

Kareta obrovská 

 

Ve své studii tým Julie Reisserové zaznamenal variabilitu zajímavého želvího chování a potravinových preferencí. Mnohé poznatky byly zaznamenány během více než 1500 ponorů, ať už s přístrojem, nebo jen se šnorchlem.

 

Stejně jako jiné mořské želvy, tak i karety obrovské, žijící v tropických a subtropických mořích, migrují obrovské vzdálenosti mezi lokalitami s dostatkem potravy a lokalitami pro hnízdění. Samice potom vylézají v noci na písečné pláže, kde vyhloubí hnízda a kladou vajíčka. Malé želvičky se později vyhrabávají z písku a škrábou se do moře. Jejich následné chování a pohyb jsou pro vědce stále záhadou a mnozí vědci toto období prvního roku života nazývají "ztracené roky", vzhledem k nedostatku informací o želvím životě v prvních letech.  

 

Vědci věří, že právě zapojením dobrovolníků a pozorováním želv možná jednoho dne rozlousknou i tato tajemství prvních měsíců a roků života mořských želv.

 

Číst 1758 krát Naposledy změněno středa, 21 srpen 2013 01:02

Komentáře