Vytisknout tuto stránku
pondělí, 02 září 2013 20:28

Tučňáci císařští vydrží pod vodou až 27 minut

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Tučňák císařský, autor Samuel BlancNové výzkumy kalifornských vědců ukázaly, že tučňáci císařští (Aptenodytes forsteri) jsou schopni se potápět až do hloubek přes 500 metrů a vydrží pod vodou až 27 minut. To je hlouběji a déle, než jakýkoli jejich příbuzný.

 

 

Výzkumníci z Kalifornské Univerzity představí své nové výzkumy na mezinárodní konferenci "tučňákologů" (International Penguin Conference), která začala dnes v anglickém Bristolu.

Vůbec poprvé se konference koná v Evropě a zúčastní se jí 200 delegátů z 30ti zemí světa, aby se podělili o své nové výzkumy. Akce proběhne na půdě Univerzity v Bristolu a v bristolských zoologických zahradách ve dnech 2. až 6. září 2013.

 

Alexandra Wright a doktor Paul Ponganis zkoumali tepové frekvence tučňáků v kolonii žijící na mysu Washington v Antarktidě. Měřili tepovou frekvenci pomocí EKG a sledovali také jejich pohyb pod vodou pomocí potápěčského počítače, podobně, jako mnozí rekreační potápěči sledují profil svého ponoru a svou tepovou frekvenci. Vědci zjistili, že pozorovaní tučňáci dokáží ze své běžné tepové frekvence kolem 70 tepů za minutu zpomalit až na 10 tepů za minutu. 

 

Tučňáci císařští (Aptenodytes forsteri) mají hned několik pozoruhodných "vychytávek" pro hluboké a dlouhé potápění - vyjímečnou strukturu hemoglobinu, která umožňuje fungování i při nízké hladině kyslíku, pevné kosti, které jim umožňují vydržet velké tlaky a schopnost zredukovat metabolismus na životně důležité funkce.

 

Hluboký pokles srdeční frekvence - známý jako bradykardie - snižuje spotřebu kyslíku a šetří zásoby kyslíku v krvi. Svaly musí spoléhat spíše na vlastní zásoby kyslíku, který je vázán na svalové bílkoviny, především myoglobin. Toto snížení tepové frekvence je v rozporu s tím, co známe u jiných ptáků a suchozemských zvířat. Naopak velice připomíná potápěčský reflex savců, který můžeme pozorovat například u delfínů nebo velryb.

 
Číst 1861 krát Naposledy změněno pondělí, 02 září 2013 20:48
iDive.cz

Nejnovější od iDive.cz

Související položky (podle značky)