iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pondělí, 02 září 2013 22:32

"Kráčející" žralok objeven v Indonésii

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Grey bamboo shark (Chiloscyllium griseum) Autor: Citron / CC-BY-SA-3.0Podle Conservation International, enviromentální oprganizace působící v Indonésii, objevili vědci nový druh žraloka, který "kráčí" po dně. Žralok používá své ploutve jako malé nožky a odráží se jimi ode dna. Nový druh byl pozorován ve východní Indonésii.

 

 

Žralok, patřící do čeledi Hemiscylliidae (Žralůčkovití), je hnědobílý a svými ploutvemi se odráží od mořského dna, na kterém hledá malé rybky a korýše. Pohybuje se převážně v noci. Dorůstá až 80 centimetrů a není člověku nebezpečný. Byl objeven u pobřeží Halmahery, jednoho z ostrovů Muluku, ležících západně od Nové Guinei.

 

Žralůčkovití, v angličtině nazývaní bamboo sharks nebo longtail carpet sharks, patří mezi menší druhy žraloků. Největší dospělci dosahují velikosti do 120 cm. Mají nezvykle dlouhý ocas, který je delší, než zbytek těla a žijí v tropických vodách kolem Indonésie, Austrálie a Papuy a Nové Guiney.

 

Organizace Conservation International věří, že objev žraloka, který byl poprvé prezentován v časopise International Journal of Ichtyology, by měl pomoci přilákat do zmíněného regionu nové potápěče. Tyto oblasti jsou neuvěřitelně rozmanité a do značné míry ještě neprobádané.

 

Ketut Sarjana Putra, ředitel organizace pro oblast Indonésie, řekl, že Hemiscyllium halmahera, jak žraloka pojmenovali, je ideálním příkladem toho, že žraloci nejsou lidem nebezpeční a spíše bychom je měli chránit, než se jich obávat. 

 

Conservation International, jejíž vědci žraloka objevili spolu s kolegy z Western Australian Museum, dodává, že objev přišel právě ve chvíli, kdy Indonésie zvyšuje svou snahu o ochranu žraloků a rejnoků.

 

 

Zdroj: AFP

 
Číst 2059 krát

Komentáře