iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pondělí, 20 květen 2013 11:15

Jehly (Pipefish)

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

Jehly patří do řádu volnoostní (Pipefish - Syngnathinae), stejně jako vějířníci a mořští koníci.

Jedná se o malé rybky s protáhlým tělem pokrytým kroužky z kostěných destiček, které mají protáhlý rypec s kruhovitými ústy, kterými nasávají jako potravu drobné bezobratlé živočichy. Mají hadovité tělo s malou hřbetní ploutví. Většina z nich má též ocasní ploutev, takže oproti vějířníkům a koníkům jsou pohyblivější.

Většina druhů jehel žije v teplých vodách na korálových útesech, v mořské trávě nebo v písečných lagunách. Je známo okolo 200 druhů.

Reprodukce: mořské jehly, podobně jako koníci, nechávají většinu „rodičovských povinností“ na samečkovi. Samečci jehly mají speciálně vyvinutý váček, aby mohli nosit jikry předané samičkou. Co se týče párování, liší se druh od druhu, některá „partnerství“ jsou monogamní nebo sezónně monogamní, jiná ne. Čerstvě narozené jehličky jsou nezávislé na svých rodičích, volně plavou a začínají se rychle krmit, protože i jejich rodiče je mohou považovat za svou potravu.

 Jehla

Druhy,které nalézáme v Rudém moři jsou např. Corythoichthys nigripectus - jehla oranžová (viz. fotografie výše) nebo vzácnější Dunckerocampus dactyliophorus - jehla pruhovaná (viz fotografie níže).

Jehly

 

Další fotografie jehel naleznete na stránkách www.redseadiving.cz v sekci Mikrosvět.

Číst 1976 krát Naposledy změněno úterý, 21 květen 2013 14:35
Pavla Charousková

Internetová stránka: www.redseadiving.cz

Nejnovější od Pavla Charousková

Komentáře