iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

středa, 08 květen 2013 17:05

Sharkwater - film, který byste měli vidět!

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

SharkwaterŽraloci jsou na naší planetě 450 miliónů let, byli tu dávno před příchodem dinosaurů a nebýt člověka, patrně by žili ještě další milióny let. Člověk, který je tu pouze zlomek této doby, dokázal v poslední době vyhubit 90% populace tohoto úžasného tvora.

 

 

Sharkwater není žádný akční krvák, který by podporoval kult žraloka jakožto krvavé bestie. Sharkwater má přesně opačný cíl, je to unikátní dokument, který na filmových festivalech po celém světě posbíral 31 ocenění. Sharkwater byste rozhodně měli vidět, ať už se potápíte, nebo ne!

Dokument natočil Rob Stewart, kanadský režisér, dokumentarista, potápěč, ekolog a aktivista. Rob Stewart pochází z Toronta a svou dráhu filmaře nastartoval už ve svých třinácti letech, kdy začal fotit podmořský svět. V osmnácti letech se stal Instruktorem potápění, studoval biologii na univerzitě v Ontariu, na Jamajce i v Keni.

SharkwaterPřed natočením filmu Sharkwater pracoval čtyři roky jako kameraman a jako fotograf na volné noze v různých koutech světa, kde posbíral cenné zkušenosti při práci s nejnovější foto a videotechnikou. Odpotápěl tisíce hodin pod vodou s otevřeným okruhem i s rebreathery a jeho záběry používala renomovaná média, jako BBC a Discovery Channel

Právě při natáčení žraloků na Galapágách Rob narazil na dlouhé šňůry, na které se loví žraloci. "Long lines" jsou vlastně krátké návazce s háčkem a návnadou navázané po několika metrech na dlouhém vlasci, někdy i několik kilometrů dlouhém. Na takové se loví žraloci, ale návnada samozřejmě přiláká i jiné dravce, kteří ale pro pytláky nejsou vůbec zajímaví a končí zpět v moři. Bohužel většinou už po smrti.

Rob Stewart se pokusil formou tištěné kampaně informovat veřejnost a zastavit zbytečné umírání stovek živočichů, ale nezaznamenal žádný úspěch. Proto se ve svých dvaadvaceti letech rozhodl ukončit slibnou kariéru fotografa a začal natáčet film Sharkwater. Rozhodně to stálo za to!  

 

Naše planeta je ze dvou třetin pokryta vodou a v mořích a oceánech žije přes 80% života na zemi. A právě tam donedávna vládli žraloci. Než se do toho začal montovat člověk. Lov žraloků je dnes kontrolován mezinárodní mafií z východu, loví se především pro ploutve na asijský trh a byznys se žraločími ploutvemi je svými výnosy srovnatelný s obchodováním s drogami. Do černého obchodu jsou zapleteni vysocí státní úředníci i nekteré vlády a pro obohacení několika bezohledných jedinců je během jednoho roku zabito 100 miliónů žraloků

 

Žraločí ploutve jsou používány na vaření žraločí polévky, která se dá svou chutí přirovnat ke známé sekyrkové polévce. Ploutev sama nemá žádnou výraznou chuť, tu tvoří až další ingredience. Asiaté ale věří, že po požití polévky ze žraločích ploutví do nich přejde síla a dravost žraloka, který je odpradávna považován za něco strašného, mýtického i obdivuhodného. Právě těchto mýtů využívají překupníci a žraločí mafie a vydělávají na obchodu se žraloky miliony dolarů ročně. Jedna ploutev z velrybího žraloka stojí i 10.000 amerických dolarů!

 

O žralocích toho stále víme velmi málo, v loňském roce byl dokonce objeven nový druh žraloka a u spousty druhů stále netušíme, kde se žraloci páří, kde se rodí, ani odkud a kam putují. U některých druhů se to pravděpodobně nikdy nedozvíme, protože budou vyhubeni dřív, než odhalíme jejich tajemství. Pokud budeme žraloky lovit stejným tempem, v roce 2017 bude vyhubeno 20 druhů v současnosti ohrožených druhů žraloků!

Žralok

Žraloci jsou úžasní tvorové, mají vynikající smyslové orgány a jsou na vrcholu potravního řetězce. Mají nenahraditelný vliv na fungování života v oceánech a jsou nedílnou součástí ekosystému. Už nejde jen o to, že zbytečně a barbarsky vyhubíme žraloky, ale jde také o to, že pokud vyhubíme žraloky, nenávratně narušíme biorovnováhu na planetě. Pokud toto dopustíme, planeta nám to vrátí a naše děti nám za to rozhodně nebudou vděčné!

Freediving se žraloky

Možná si říkáte, že se vás to netýká, možná si říkáte, že ve vnitrozemském státě se tím není třeba trápit. Naopak! I u nás jsou restaurace, které nabízejí žraločí maso, i u nás jsou obchody a velkoobchody, které žraloky nabízejí. A pokud bude poptávka, bude obchod kvést vesele dál. 

natáčení pod vodou

Pokud si naopak říkáte, že se vás to týká, že chápete hloubku problému a že byste rádi pomohli, udělejte to! Není to nic složitého. Především nepodporujte restaurace, kde se vaří žraločí pochoutky. Maso samotné žádná pochoutka není, chuť tvoří ingredience a tak i dobře upravená papírová krabice může výborně chutnat!  Šiřte informace, největší pomocí je osvěta. Informace. Lidé přestali dělat spoustu špatných věcí, když pochopili, že jsou špatné. Proto i vy můžete pomoci. Podívejte se na Sharkwater, abyste pochopili. Ukažte film známým, mluvte o něm, přesvědčte je o nutnosti chránit žraloky!

 

Film Sharkwater,

Premiéra: 2007

Čas: 89 min.

Režie: Rob Stewart

Studio: Alliance Films

Produkce: Rob Stewart

Scénář: Rob Stewart

Hrají:Rob Stewart, Paul Watson, Dr. Erich Ritter, Susan Backlinie, Godfrey Merlin, Mark Butler, Dr. Boris Worm, William Goh, Vic Hislop, Dr. Samuel Gruber, Rex Weyler, Carlos Perez Cembrero, Patrick Moore, Lisa Anastario, Larissa Gilligan

 

Oficiální stránky Sharkwater

Číst 2425 krát Naposledy změněno pondělí, 13 květen 2013 09:47

Komentáře