iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

úterý, 20 srpen 2013 21:57

Den vyčerpání přírodních zdrojů

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Čína, Spojené státy a Katar byli v úterý označeni jako země nejvíce plundrující životního prostředí. V den, který mezinárodní organizace Global Footprint Network označila jako Earth Overshoot Day, tedy den, kdy lidstvo vyčerpá roční příděl přírodních zdrojů, který je planeta schopna za rok obnovit.

 

"Během pouhých osmi měsíců jsme spotřebovali tolik přírody, kolik je planeta schopná zregenerovat za jeden rok. Zbytek roku je považován za překročení limitu. Teď budeme prohlubovat náš ekologický deficit tím, že budeme dále decimovat oceány, lesy a jiné zdroje a hromadit odpad, jako například oxid uhličitý v atmosféře." tvrdí Global Footprint Network ve svém tiskovém prohlášení. 

Při současné spotřebě bychom potřebovali jednu a půl planety Země, abychom uspokojili potřeby lidstva. "Jsme na cestě dosáhnout spotřeby zdrojů dvou planet ještě před dosažením poloviny století" tvrdí se dále v prohlášení.

Ve svém hodnocení roku 2012 Global Footprint Network uvádí, že více než 80% ze současných sedmi miliard lidí žije v zemích, které spolknou více prostředků, než jejich ekosystémy dokáží obnovit.

Ekologové sice poukazují na to, že ekologická stopa Číny v přepočtu na jednoho obyvatele je menší, než v Evropě nebo v Severní Americe, ale její stopa v globálním měřítku je nejtěžší na světě jednoduše proto, že má tak obrovský počet obyvatel.

Kolik Čín je potřeba k nasycení Číny?

 

Pokud by světová populace přijala životní styl typického obyvatele Číny, snížily bychom spotřebu zdrojů na 1,2 planety Země, tvrdí zpráva.

Nároky obyvatel ostatních zemí na ekosystémy jsou dokonce vyšší: pokud by všichni měli žít jako průměrný obyvatel v dnešních Spojených státech, dostali bychom se na spotřebu zdrojů čtyř Zemí, abychom nasytili globální populaci." píše se ve zprávě.

"Typický obyvatel Kataru vyžaduje zdroje dokonce šesti a půl Zemí."

Podle nejnovějších výpočtů Global Footprint Network Země poprvé vstoupila do ekologického dluhu 29. prosince 1970.

Ne všechny státy ale vyžadují více, než jejich ekosystémy dokáží nabídnout. Austrálie například využívá pouhou polovinu kapacity Austrálie. Mezi další státy, které spotřebují méně, než jejich ekosystémy vyprodukují, patří například Brazílie, Argentina, Kanada, severské země, nebo Madagaskar. 

 

Ne všechny země ale fungují na dluh

 

Zajímá vás, jak je na tom Česká republika ve srovnání s ostatními zeměmi? Podívejte se zde.

 

Celá zpráva na Global Footprint Network zde.

 

Informace v češtině o ekologické stopě najdete na webu ekologickastopa.cz

Číst 2421 krát Naposledy změněno úterý, 20 srpen 2013 22:42

Komentáře