iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

středa, 21 srpen 2013 01:14

Google street view mezi korály

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

KoráliGoogle street view formát, 360° panoramatický náhled používaný na mapách Google, získává nový rozměr a bude sloužit vědcům k výzkumu změn na korálových útesech. Vědci zapojí veřejnost do neobvyklého projektu, kdy využívají technologie rozpoznávání obrázků a vyhodnocení zobrazených živočichů. Projekt, během jehož přípravy byly nasbírány statisíce fotografií z Velkého bariérového útesu u Austrálie, bude představen na největším mezinárodním ekologickém setkání INTECOL, které se právě koná v Londýně.

 

"Tato nová technologie nám umožňuje rychle pochopit rozložení a množství klíčových organismů jako jsou korály, a to v obrovském měřítku. Naše expedice v roce 2012 na Velkém bariérovém útesu nahrála přes 150 km útesu pomocí těchto metod," říká vedoucí výzkumu, profesor Ove Hoegh-Guldberg z Queenslandské univerzity. Projekt bude brzy rozšířen, aby mohl zapojit běžné obyvatele, potápěče a šnorchlaře.

"Máme v plánu zapojit obyvatele on-line, což nám pomůže zkoumat širokou škálu organismů, které se vyskytují na snímcích. Kdokoli s přístupem k počítači nám může pomoct identifikovat tvory na snímcích, jako jsou rejnoci, želvy, ryby a trnová koruna. Pouze 1% lidstva mělo tu možnost potápět se na korálovém útesu a tím, že zkušenost snadno zpřístupníme dalším, pomůžeme informovat miliony lidí po celém světě o situaci korálových útesů," říká profesor. 

Na setkání ekologů budou také zveřejněny výsledky průlomového výzkumu, při kterém vědci na ostrově Heron zkoumali vliv klimatických změn v dlouhodobém experimentu, kdy používali počítačem řízené systémy na regulaci hladiny oxidu uhličitého a teploty, aby simulovali stav klimatu v minulosti i v budoucnosti.

"Korálové útesy zažívají těžké časy, aby se vůbec přizpůspobily podmínkám, v nichž se nacházíme dnes - v souvislosti s vysokou úrovní oxidu uhličitého a teploty moře. Naše práce ukazuje několik zajímavých postřehů, jako je například nedostatečné přizpůsobení komunit útesu na změny, ke kterým doposud došlo." vysvětluje profesor Ove Hoegh-Guldberg.

"Ještě horší je, že naše výsledky ukazují, že i v těch mírných změnách klimatu, které nás čekají, bude většina korálů bojovat o přežití a útesy se budou rychle odvápňovat."

Vystavení korálů a jejich symbiotických mikroorganismů podmínkám budoucích oceánů nám ukazuje, jak se tyto organismy vyrovnávají se změnami kyselosti a teploty prostředí. Výzkumný tým  poukazuje na neopodstatněnost myšlenky, že evoluce zařídí své a u zkoumaných ekosystémů dojde k rychlému vývoji, kdy se novým podmínkám přizpůsobí. 

Číst 1523 krát

Komentáře