iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

úterý, 17 prosinec 2013 03:04

Delfíni patří do moře, ne do Prahy!

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

DelfíniMinistr životního prostředí v demisi Tomáš Jan Podivínský v pondělí definitivně nepovolil delfíní show v Praze. Společnost, která delfíny do ČR chtěla přivézt, se již nemůže odvolat, neboť rozhodnutí je konečné. Akce "Delfíni v Praze" se tedy nakonec neuskuteční.

 

 

O dovoz delfínů požádal za firmu Československé cirkusy a varieté a.s. její majitel Artur Kaiser, který také proti zamítavému rozhodnutí Ministerstva podal rozklad jako konečnou formu odvolání. Rozkladová komise však jeho odvolání zamítla.

 

"Vědecký orgán, kterým je v ČR pro tuto oblast Agentura ochrany přírody a krajiny, podal k žádosti negativní stanovisko, neboť ze strany vědeckého orgánu CITES Ukrajiny nebylo jednoznačně a nezpochybnitelně doloženo, že vývoz delfínů z Ukrajiny do České republiky nebude mít škodlivý účinek na stav delfínů. Zároveň nebylo doloženo, že by se vývoz uskutečnil kvůli vědeckým účelům, nikoli komerčním.

Rozhodnutí ministra je konečné a nelze se vůči němu odvolat." uvedl tiskový mluvčí Ministerstva Matyáš Vitík.

 

Kaiser má s akcí od počátku problémy, celý projekt začal propagovat ještě před tím, než si zajistil potřebná povolení a ověřil možnosti. Pomineme-li nyní fakt, že delfíni patří do moře a ne do akvária, je až neuvěřitelné, s jakou troufalostí si provozovatelé delfíního cirkusu počínali. Akce byla mnohokrát odložena, i místo konání bylo několikrát změněno a to vše dokonce až poté, co byly prodány stovky vstupenek. Delfíni měli být podle pořadatelů původně z Turecka, nakonec z Ukrajiny. Peníze za lístky měly být vráceny, nakonec důvěřiví lidé dostali "náhradní program" ve formě cirkusového výstupu lachtanů, želv a papoušků…

 

 Delfíni patří do mořePříběh o snaze obejít zákony a o zneužívání bezbranných tvorů k obohacení vlastní kapsy tak nakonec dobře dopadl. Delfinária jsou v civilizovaném světě spíše rušena, než zakládána, mezinárodní dohody zabraňují obchodování s delfíny a Česká republika tentokrát ukázala, že umí jednat správně a dodržovat mezinárodní závazky.

 

Bez ohledu na zákony a mezinárodní úmluvy je tu ale ještě jeden fakt. Delfíni, stejně jako například kosatky, uplavou denně desítky  i stovky kilometrů a zavírat je do akvárií a myslet si, že je to baví, je holý nesmysl. Představte si, že vás na zbytek života zavřou do místnosti o velikosti větší koupelny. Asi nic moc, co? Delfíni zkrátka patří do moře!

 

 

Více o kauze delfinária jste se mohli dočíst i v různých médiích:

 

Oficiální web Ministerstva:

Ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský dnes definitivně nepovolil delfíní show v Praze 

 

Týden:

Delfíní show v Praze nebude, úřad ji definitivně zamítl 

 

Metro:

Chtěl vidět delfíny a přišel o peníze. Pořád se jen omlouvají a nic neposílají, říká 

 

Pražský deník:

První lidé dostali zpět peníze za vstupenky na delfíní show 

Delfíni v Praze: lidé už přestali doufat. Nemají zážitky, ani peníze 

 

České noviny:

Firma, která chtěla v Praze představit delfíny, je v insolvenci 

 

iDnes.cz:

Delfíni v Karlíně nebudou, rozhodli radní. Cirkusu nepronajmou pozemky 

 
Číst 1788 krát Naposledy změněno úterý, 17 prosinec 2013 03:35

Komentáře