Vytisknout tuto stránku
pátek, 31 leden 2014 10:38

Aktivisté v západní Austrálii odstraňují návnady ze žraločích pastí

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Australské pobřežíAktivisté berou osud žraloků do svých rukou. Poté, co byl uloven a zabit první žralok, se ochránci přírody rozhodli zakročit jinak, než jen protesty a demonstracemi. Z nastražených háků odstraňují návnady.

 

 

Kontroverzní australský zákon vzbuzuje rozhořčení nejen v mnohých Australanech. Australská vláda odsouhlasila zákon, podle kterého budou na určených místech ve vzdálenosti 100 metrů od oblíbených pláží v Old Dunsborough, Meelup, Castle Rock a Gracetown nastraženy návnady a každý ulovený žralok větší než 3 metry bude zabit. Zastánce metody premiér Colin Barnett věří, že tak ochrání Australany před útoky žraloků v době blížících se dovolených. Fakt, že samotné návnady přilákají žraloky, kteří je dokáží vycítit na kilometry daleko, nebo že bezdůvodným zabíjením porušuje Austrálie mezinárodní dohody na ochranu přírody, mu zřejmě uniká. Navíc 3 metry dlouhý žralok je u mnohých druhů vlastně ještě "štěně", které nedosáhlo dospělosti a vybíjením nedospělých jedinců, kteří ještě nejsou pohlavně zralí pro rozmnožování, jde de facto o cílené hubení daných druhů!

 

Celý zákon vznikl jako reakce na smrt surfaře Chrise Boyda v Gracetownu koncem loňského roku. Během surfování nedaleko Gracetownu jej napadl žralok a otec dvou dětí a zapálený surfař napadení nepřežil. Úřady později přišly s návrhem na lovení a zabíjení žraloků v oblíbených oblastech. Právě v oblasti Gracetown to bylo třetí úmrtí v souvislosti se žraločím útokem za posledních deset let.

Žralok tygří

žralok tygří, foto: The Guardian, EPA/STR/AAP Image

 

Jak uvedl australský deník The Guardian s odvoláním na místní úřady, třímetrová samice žraloka tygřího, která byla ulovena asi kilometr od Meelup Beach, byla usmrcena čtyřmi střelami do hlavy a poté odtažena na volné moře. Podle samotného rybáře, který nechce být jmenován, byla smrt žraloka rychlá a bezbolestná, s čímž rozhodně nesouhlasí ochranáři. Pomineme-li nesmyslnou smrt mladého žraloka, tak ani puška ráže .22 (standartní malorážka ráže 5,56mm) není rozhodně tím pravým nástrojem na zabíjení žraloků. Pro nesmyslnou a zbytečnou smrt hovoří i samotný fakt, že žralok tygří nevystupuje v žádných australských statistikách  jako žralok zabiják a dokonce nebyl zaznamenán jediný případ úmrtí v souvislosti s tímto druhem žraloka.

 

Aktivisté se proto rozhodli vzít akci do svých rukou a nejenže sledují rybáře, kteří pro vládu návnady rozmísťují a žraloky loví, ale z nastražených háků návnady odstraňují. Australské úřady musely pro lov žraloků použít vlastní lodě a zaměstnance, protože soukromí rybáři, kteří měli podle původních plánů odlov provádět, z akce couvli ze strachu právě před ochranáři.

 

O podpoře žraloků a protestech aktivistů už jsme psali dříve a patrně ještě budeme, neboť právě na tuto sobotu 1. února je naplánovaná další akce ochránců žraloků na Cottesloe beach, v místě bydliště australského premiéra Colina Barnetta. Na jejich podporu se staví i známé osobnosti jako miliardář Sir Richard Branson nebo herec Ricky Gervais. I my jim budeme držet palce!

Číst 2240 krát Naposledy změněno pátek, 31 leden 2014 02:53
iDive.cz

Nejnovější od iDive.cz

Související položky (podle značky)