iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

středa, 05 březen 2014 23:17

Indonésie ohlásila vznik největší rezervace pro manty na světě

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Manta, foto? Shawn Heinrichs21. února 2014 vyhlásila Indonésie vznik největší rezervace pro rejnoky manta na světě! Rezervace má rozlohu téměř 6 miliónů kilometrů čtverečních a souostrovní stát si od jejího vzniku slibuje nejen ochranu majestátných mant, ale i stálý a větší příliv turistů do oblasti.

 

 

Nová legislativa dává plnou ochranu těmto parybám ve vodách okolo největšího státu jihovýchodní Asie, přičemž právě Indonésie paradoxně doposud patřila mezi největší oblasti lovu žraloků a rejnoků na světě.

 

Stejně jako na Palau si v Indonésii uvědomili, že živá manta je mnohonásobně cennější, než manta mrtvá. Podle výsledků průzkumu má živá manta hodnotu až jednoho milionu dolarů, oproti 40 až 500 amerických dolarů, které rybáři dostanou za ulovenou mantu. Manty totiž lákají do oblasti turisty, kteří přijíždějí každoročně obdivovat krásy podmořského světa právě do Indonésie. 

 

manta na Raja Ampat, foto: Shawn Heinrichs

manta na Raja Ampat, foto: Shawn Heinrichs

 

"Indonésie má nyní druhý největší turistický průmysl zaměřený na manty na světě s předpokládaným ročním obratem 15 miliónů dolarů." říká Agus Dermawan z Ministerstva pro moře a rybolov.

 

"Vezmeme-li v potaz obrovské území kolem útesů a ostrovů naší země, pokud to povedeme dobře, může se Indonésie stát nejnavštěvovanější mantí turistickou destinací na planetě." pokračuje.

 

Indonésie je jedno z mála míst na světě, kde je možné vidět oba druhy mant, útesové i pelagické, oba druhy jsou zapsány na seznamu ohrožených druhů jako ohrožené. Nová legislativa chrání oba druhy. 

 

Právě manty lákají do Indonésie tisíce turistů ročně a potápěčské lokality na Bali nebo Raja Ampat patří mezi top destinace, což přináší místním obyvatelům zajímavý zdroj obživy.

 

 

 

Manty jsou stejně jako žraloci v poslední době na seznamu pytláků a rybářů díky oblibě čínského trhu. Stejně tak, jako je ze žraloků využívána pouze malá část, ploutve, tak i u mant je tomu podobně. Z celé manty, která může mít rozpětí ploutví až 7,5 metru se pro tradiční čínskou medicínu používají pouze žábry. Jejich blahodárný účinek je srovnatelný s účinkem žraločích ploutví, tedy mizivý.  

 

Nová legislativa chrání oba druhy mant na 5,8 miliónech kilometrů čtverečních oceánu kolem Indonésie a zakazuje jejich lov i jejich export. Zákon přišel rok poté, co se pro tuto cestu vydala lokální vláda na Raja Ampat, když vytvořila žraločí a mantí rezervaci na ploše 46.000 km2

 
Číst 2425 krát Naposledy změněno pátek, 07 březen 2014 01:14

Komentáře