iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

středa, 12 březen 2014 01:54

Sledujte svého žraloka

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

zralokZajímají vás žraloci? Pak vás určitě bude zajímat i projekt ocearch.org. Projekt je založen na monitorování pohybu žraloků a možná jste zaznamenali jeho televizní podobu, pořad Shark Men od National Geographic, který odlov a značení žraloků podává tak trochu jako reality show. 

 

 Smyslem projektu je zkoumání co největšího počtu žraloků s pomocí moderních technologií. Posádka lodi Ocean se pohybuje ve vodách oceánů, kde loví různé druhy žraloků. Žraloci jsou uloveni na hák, přitaženi k lodi a vyzvednuti na speciální plošinu. Během krátké doby, v řádu minut, jsou týmem odborníků přeměřeni, zváženi a především je jim na hřbetní ploutev připevněno monitorovací zařízení. Satelitní vysílač, který udává pozici žraloka vždy, když se vynoří nad hladinu a spojí se se satelity. 

 

Odlov jednoho z nejaktivnějších žraloků. Tento žralok tygří nedal nic zadarmo!

 

Některým žralokům se podaří připevnit i zařízení monitorující akceleraci jejich plavání, věcička, která funguje na stejném principu jako mnohé moderní mobilní telefony nebo tablety. Dokáže monitorovat pohyb žraloka v trojrozměrném světě a poskytuje důležitá data například o způsobu lovu. Vědci žralokům během několika málo minut na plošině odebírají i krev, nebo parazity z těla. Monitorují žraloky ultrazvukem, čímž například u gravidních samic určují počet mláďat. Žraloky vždy přeměří a propustí zpět do oceánu. Tímto akčním způsobem se daří získávat fakta o vrcholných predátorech tak, jako nikdy dříve.

 

Podívejte se na pohyb označených žraloků, vyberte si oblíbence podle jména, nebo se podívejte, kdy a jaký označený žralok se naposledy pohyboval v destinaci, kam se zrovna chystáte. Více na webu projektu: www.ocearch.org

 

Stránky pořadu Shark Men National Geographic najdete zde.

 

Číst 3468 krát Naposledy změněno čtvrtek, 13 březen 2014 02:12

Komentáře