iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

neděle, 12 květen 2013 13:03

Oblíbené lokality Shaab EL Erg a El Fanous nedaleko Hurgády zavřeny

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

DefínOblíbené lokality Shaab el Erg a Shaab Fanous, nedaleko egyptské Hurgády, které jsou navštěvovány hlavně pro častý výskyt delfínů, budou uzavřeny pro veřejnost na dobu 1 měsíce, počínaje 15.květnem 2013 do 15.června 2013. Všechny turistické aktivity na těchto lokalitách jsou zakázány pod pokutou 10.000 LE (cca 1100EURO).  

 

 

 

Útesy Shaab el Erg a Shaab Fanous budou znovu otevřeny po tomto období s novými právními předpisy a pravidly, které zajistí bezpečnost návštěvníků a zachování útesů i do budoucna.

Tato přísná opatření jsou důsledkem nezodpovědného chování, kterého zde můžeme být denně svědky. Nepřemýšlející kapitáni s loděmi plnými šnorchlistů tu často velmi bezohledným způsobem prohání delfíny, kteří zde rádi odpočívají. Proto se 11.5.2013 představitelé organizace HEPCA (Hurghada Environmental Protection and Conservation Association - organizace, která se stará o ochranu Rudého moře) setkali s Guvernérem pro oblast Rudého moře, aby nastavili pravidla a zastavili obtěžování a zranění delfínů, stejně jako nadměrné využívání lokalit Shaab El Erg a El Fanous. Současná situace je zcela nepřijatelná a ukazuje vrchol nezodpovědnosti. 

"Dostali jsme mnoho zpráv od znepokojených občanů o neuvěřitelném množství lodí, které se denně na lokalitách nachází a vytvářejí nebezpečné situace pro lidi ve vodě. Lodě tu honí delfíny a kříží si navzájem cestu nebezpečně blízko, zatímco potápěči a šnorchlisté jsou přímo v okolí. Kapitáni lodí a operátoři, kteří tyto lokality využívají, vytváří velmi nebezpečné situace, které mohou vést k vážnému poranění osob nebo dokonce i smrti." uvedli představitelé organizace HEPCA.

Z důvodu velkého nárůstu porušování ochrany životního prostředí a neudržitelných postupů cestovního ruchu se 11.5.2013 sešel výbor složený z představitelů pobřežní stráže, námořnictva, organizace HEPCA a dalších organizací, zabývajících se ochranou živoního prostředí. Dohodli se na společném monitorování situace následující 2-3 měsíce a na následné spolupráci. Toto kolektivní úsilí má být začátkem obnovené spolupráce mezi těmito orgány, jako odpověď na rostoucí nebezpečí, kterému čelí životní prostředí.

Delfíni

 "Je čas vrátit na moře disciplínu a jasně všem ukázat, že takové bezohledné a ohrožující aktivity nikdy nebudou tolerovány!" píše na svém webu HEPCAHEPCA též očekává plnou spolupráci veřejnosti, cestovního ruchu a především potápěčských center a lodních operátorů. "Pokud jde o porušování zákonů o životním prostředí, nečekejte žádnou shovívavost!"

Situaci budeme dále sledovat a budeme vás informovat.

Oficiální zprávu organizace HEPCA najdete zde.

Číst 1838 krát Naposledy změněno neděle, 12 květen 2013 13:24

Komentáře