iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

neděle, 09 červen 2013 12:20

Dobré zprávy pro žraloky!

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

žraločí ploutve, foto: wikimedia commonsVýborné zrávy pro žraloky! EU se na svém čtvrtečním zasedání dohodla na zpřísnění stávajících podmínek pro tzv. Shark finning, tedy lov žraloků pro jejich ploutve, kdy jsou žralokům ploutve uřezány za živa a zbytek těla je bez užitku odhozen. Podle nových pravidel bude tento způsob lovu zakázán ve vodách EU a zákaz též platí pro všechna plavidla v EU registrovaná. Jak uvádí Sandrine Polti, poradce oragnizace Shark Alliance: "Lovení žraloků pro jejich ploutve je jednou z hlavních hrozeb žraločí populace. Nyní jsme v mnohem lepší pozici pro vyjednávání celosvětového zákazu lovení žraloků pro ploutve."  

 

 

V různých koutech světa je tento krutý způsob používán. Uloveným žralokům jsou uříznuty ploutve, za které dostanou rybáři a zejména překupnící tučnou odměnu. Žraloci zbavení ploutví často končí zpět v moři, kde bez možnosti pohybu umírají udušením nebo vykrvácením. Aktuální zprávy odhadují, že každý rok je zabito více než sto miliónů žraloků. Většinou jen pro ploutve, které jsou často používané v Asii pro přípravu tradiční polévky. Dříve byla polévka ze žraločích ploutví výhradní pochoutkou bohatých, ale s rostoucí střední vrstvou se polévka ze žraločích ploutví stále častěji dostává na jídelníčky svateb, rautů a obchodních jednání. Miska polévky může stát až 320 amerických dolarů, tzn přes 6000Kč. Díky tomu se ploutev stává nejcenější částí žraloka, přestože nemá téměř žádnou chuť a polévce dává především jméno, než chuť.

 

Vzhledem k tomu, že žraločí maso je horší než maso jiných ryb a jejich těla jsou objemná a zabírají drahocený prostor na lodích, jsou jim proto uřezávané pouze vysoce ceněné ploutve a zbytek těla je vhozen zpět do moře. Tato praxe je také mimořádně nehospodárná, žraločí ploutev představuje pouze 1-5% tělesné hmotnosti žraloka. Neudržitelné metody rybolovu, jako je právě lov žraloků pro ploutve, způsobily pokles některých druhů žraloků až o 99% a to pouze v posledních desetiletích!

 

Navrhovaný nový zákon, který byl schválen ministry EU a očekává se, že by měl vejít v platnost ještě v průběhu tohoto roku, uzavírá mezeru v legislativě EU, podle které mohou rybáři se zvláštním povolením stále odstraňovat ploutve z těl žraloků ještě na moři. Podle nového zákona budou rybáři povinni vyložit v přístavu všechny žraloky s ploutvemi a nikoli pouze ploutve. Výrazně se tak omezí počet ulovených žraloků, protože na svých lodích nebudou mít dostatek místa jako dříve, kdy skladovali pouze ploutve.

 

Pokud lidé nezmění svůj přístup ke žralokům a jejich lovení bude pokračovat stejným tempem, potom je během 10ti až 20ti let vyhubíme docela. Každý rok je zabito sto miliónů žraloků a EU tak učinila obrovský krok ke změně. Oceňujeme toto vítězství a věříme, že i další země se nechají inspirovat tímto důležitým příkladem a že jednou nastane stav, kdy bude shark finning zcela zakázán po celém světě.

Číst 1823 krát

Komentáře