iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

Pro začátečníky

Pro začátečníky (8)

neděle, 05 říjen 2014 17:56

Jak rychle uteče láhev aneb času dost?

Napsal(a)

Při kurzech se dělají různé ukázkové situace na přiblížení podmínek pod vodou, které si častokrát ani zkušený potapěč nedokáže představit, dokud je sám neokusí. Například rozdíly tlaků. Potápěč dýchá z automatiky a až na srovnání tlaku v uších a na dofukování/vyfukování žaketu nemá moc šanci rozdíly tlaků okusit. Proto s sebou na začátečnické kurzy tahám například 0.5l PET láhev, na které rozdíly tlaků snadno demonstrují. Již rozdíl 5 metrů je na láhvi velmi znát. Láhev je silně pomačkaná již v této hloubce, hlouběji ještě víc. Související s rozdílem tlaků je i rychlost, s jakou uteče vzduch z potápěčské láhve pod vodou a jak narůstající hloubka tento proces urychluje.

neděle, 05 říjen 2014 16:43

Jak nastrojit postroj na láhev

Napsal(a)

Nastrojení popruhu na láhev není žádná věda, ale zkušenost říká, že mnoho lidí dokáže tento úkon velmi frustrovat.

čtvrtek, 13 červen 2013 13:49

Potápěčské pojištění

Napsal(a)

Cestování za potápěčskými zážitky do zahraničí s sebou přináší také drobné komplikace. Standardní cestovní pojištění téměř nikdy nepokrývá léčbu v barokomoře v případě nějaké dekompresní nehody. Takový účet za léčbu se ale může vyšplhat do výše několika tisíc euro. Proto je dobré na kvalitní potápěčské pojištění pamatovat a před plánovanou cestou uzavřít.

čtvrtek, 23 květen 2013 09:47

Jak se baví instruktoři - video

Napsal(a)

Dnes jsem opět náhodou objevil video, které jsem kdysi natočil. Vzniklo vlastně náhodou. Točil jsem polskou rodinku, která chtěla památku na potápění v Rudém Moři.

pondělí, 15 duben 2013 22:09

Jsem fit pro potápění?

Napsal(a)

Takovou otázku si můžete položit před tím, než vůbec začnete s hledáním instruktora. Rekreační potápění je sport pro všechny, kteří mají odvahu začít, chuť učit se nové věci a objevovat nové dimenze. Důležité je ale také zdraví, protože něco jiného je sledovat potápěče mezi pestroberevnými hejny ryb v křišťálově čisté vodě na široké obrazovce z gauče v obýváku, než takové ponory skutečně provádět!

pondělí, 15 duben 2013 20:15

Jak si vybrat instruktora?

Napsal(a)

Dobrá volba instruktora je zásadní na začátku vaší potápěčské kariéry! Bez ohledu na to, zda se budete sem tam potápět, zda se budete potápět často, nebo zda se potápěním chcete živit. Drtivá většina potápěčů si pamatuje své první ponory, v dobrém i v tom špatném smyslu. Dobrý instruktor dokáže nové potápěče nejen naučit bezpečnému potápění, ale i absolutně nadchnout a ukázat radost, jakou potápění může přinášet. Oproti tomu špatný instruktor dokáže spolehlivě od potápění odradit, nebo dokonce i způsobit psychické trauma na dlouhou dobu.

pondělí, 15 duben 2013 01:29

Jak probíhá potápěčský kurz?

Napsal(a)

Lidé se začínají potápět z několika důvodů. Někteří jsou od narození "vodomilní" a kurz potápění, ať už přístrojového, nebo nádechového, je jakýmsi přirozeným vývojem. Jiní se naopak vody bojí, pod vodu se moc nehrnou, až jednoho krásného dne ponoří obličej s potápěčskou maskou pod hladinu a potápění zcela propadnou. Další jdou s dobou, s partou, s partnerem a ke kurzu se dostanou třeba i tak nějak náhodou. Ať už patříte mezi některé z uvedených, nebo teprve kurz potápění zvažujete, možná vám právě tento článek pomůže s dalším postupem.

pondělí, 15 duben 2013 00:55

Jak se začít potápět?

Napsal(a)

V tomto článku se pokusíme všem případným zájemcům o potápění přiblížit, jak s potápěním začít, jak si vybrat výcvikový systém, správnou výstroj, instruktora... Nastíníme, jak takový kurz probíhá, resp. jak by měl probíhat a pokusíme se varovat před některými nesprávnými praktikami.

Komentáře