iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

neděle, 05 říjen 2014 17:56

Jak rychle uteče láhev aneb času dost?

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Při kurzech se dělají různé ukázkové situace na přiblížení podmínek pod vodou, které si častokrát ani zkušený potapěč nedokáže představit, dokud je sám neokusí. Například rozdíly tlaků. Potápěč dýchá z automatiky a až na srovnání tlaku v uších a na dofukování/vyfukování žaketu nemá moc šanci rozdíly tlaků okusit. Proto s sebou na začátečnické kurzy tahám například 0.5l PET láhev, na které rozdíly tlaků snadno demonstrují. Již rozdíl 5 metrů je na láhvi velmi znát. Láhev je silně pomačkaná již v této hloubce, hlouběji ještě víc. Související s rozdílem tlaků je i rychlost, s jakou uteče vzduch z potápěčské láhve pod vodou a jak narůstající hloubka tento proces urychluje.

Tahat s sebou na kurz láhev navíc pro demonstraci této situace ale není téměř nikdy možné a rozhodně ne optimální. Proto opět díky za Youtube a jeho narůstající množství demonstračních videí.

S rostoucí hloubkou roste okolní tlak a to poměrně rychle. Spolu s tím souvisí množství jevů. Ztráta vztlaku v důsledku stlačení obleku a vzduchu v žaketu, narůstající spotřeba při nezměněné frekvenci dýchání jako důsledek dýchání vzduchu pod tlakem okolí a další. Úplně stejně je ale ovlivněn i případný freeflow tedy zaseknutí automatiky v otevřeném stavu a rapidní únik vzduchu. S trochou přimhouření očí nad ostatními jevy je zde také téměř lineární nárůst. Čili vzduch, který by z láhve utekl na hladině za 5 minut, uteče v dvojnásobném tlaku za 2.5 minuty. Jak dlouho by trval unik vzduchu z láhve ve 24 metrech? Něco kolem minuty a půl. Jestli nevěříte, koukněte na video.

Takže nepodceňujte ztrátu plynu pod vodou!

 

Číst 4070 krát Naposledy změněno neděle, 05 říjen 2014 19:34
Více z této kategorie: « Jak nastrojit postroj na láhev

Komentáře