iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pátek, 22 červen 2012 20:53

Výcvikové systémy

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

 

Výcvikové systémy

 

Na světě je spousta výcvikových systémů, pravidelně vznikají nové a stejně tak pravidelně i mnohé z nich zanikají. Některé z nich měly zásadní vliv na vývoj rekreačního nebo technického potápění. Zde uvádíme seznam těch významných, nebo v ČR akreditovaných systémů.

 

Chcete-li se začít potápět, pak na rekreační úrovni zas tak moc nezáleží na výběru systému (důležitější je výběr instruktora!). Pokud však uvažujete o tom, že se potápění budete věnovat profesionálně, doporučujeme zvážit i výběr systému. Opět je třeba podotknout, že na rekreační úrovni se systémy podporují a vzájemně uznávají a není problém začít kurz v jednom systému a pokračovat v potápěčském vzdělání v jiném výcvikovém systému.

 

Pokud se chcete začít potápět a přemýšlíte, který výcvikový systém zvolit, přečtěte si článek  "Jak se začít potápět". A nejen pro začínající potápěče je článek "Jak si vybrat instruktora", kde najdete několik rad a postřehů od zkušených profesionálů.

 

iDive.cz nabízí díky svému vyhledávači možnost najít si Instruktora, Potápěčský obchod nebo Potápěčské centrum ve vašem okolí! Pokud hledáte potápěčské centrum, použijte vyhledávání na stránce kontaktů - potápěčská centra, pokud hledáte instruktora, použijte vyhledávač v kontaktech v sekci Instruktoři.

 

Scuba - potápění s přístrojem, přístrojové potápění

 

ASTD

Asociace sportovních a technických potápěčů vznikla v roce 2013 a je to nejnovější systém na českém potápěčském trhu. Byla založena zkušenými instruktory s mnohaletou praxí a snaží se nabízet výcvik na rekreační i technické úrovni. Více o systému ASTD najdete na webu ASTD na adrese www.astd.eu

ASTD má od dubna 2013 akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) pro výuku potápění.

 

CMAS

Organizace CMAS byla založena v lednu 1959 v Monaku jako mezinárodní organizace pro podvodní aktivity, tedy Confederation Mondiale Des Activites Subaquatiques. CMAS dnes sdružuje národní svazy potápěčů a plavců v desítkách zemí světa. Více se dozvíte na oficiáním webu organizace www.cmas.org nebo na webu Svazu potápěčů ČR.

CMAS je výcvikový systém akreditovaný MŠMT.

 

ČPŠ

Česká Potápěčská Škola je nový výcvikový systém, založený v roce 2011, s akreditací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Více informací o výcvikovém systému i o jeho instruktorech najdete na webu ČPŠ na www.czechdivingschool.com.

 

IANTD

International Association of Nitrox and Technical Divers (mezinárodní asociace nitroxových a technických potápěčů) vznikla v USA v roce 1992 příchodem Toma Mounta do původní IAND(mezinárodní asociace nitroxových potápěčů), založené 1985 Dickem Rutkowskim. Jako první nabídla ucelený výcvik v oblasti technického potápění, včetně kurzů jeskynního, vrakového potápění, potápění s Trimixem a s Rebreathery. Více o IANTD najdete na českých stránkách výcvikového systému na www.iantd.cz nebo nawww.iantd.com.

 

NAUI

National Association of Underwater Instructors byla založena v USA už v roce 1960. Je to nejstarší nezisková organizace, zabývající se výcvikem potápění a klade si za cíl především propagaci bezpečného sportovního potápění. Je druhým nejrozšířenějším výcvikovým systémem na světě.

Více se o systému dozvíte na webových stránkách www.naui.org nebo na české verzi www.naui.cz.

 

PADI

Professional Association of Diving Instructors byla založena v USA v roce 1966 Ralphem Ericksonem a Johnem Croninem, původně instruktorem NAUI. PADI se vypracovala na největší potápěčský výcvikový systém a ročně certifikuje přes 950 tisíc potápěčů celosvětově. Více se o PADI dozvíte na stránkách www.padi.com nebo na jejich české verzi zde.

 

SSI

Scuba Schools International byla založena Robertem Clarkem v USA v roce 1970. Zejména v posledních letech se SSI dostává do popředí a po celém světě se s touto organizací můžete setkat v téměř 80ti zemích světa. Více informací najdete na www.divessi.com

 

TDI-SDI

Technical Diving International (TDI) založil Bret Gilliam a Mitch Skaggs v USA v roce 1993, když se oddělili od IANTD. V roce 1999 založili sesterskou organizaci Scuba Diving International (SDI) a dnes jednoznačně patří mezi největší výcvikové systémy na světě. Více informací najdete na webu systému na www.tdisdi.com.

 

UDI

United Diving Instructors je výcvikový systém založený v roce 1983 v Kalifornii (USA). V roce 1988 se systém rozšířil i do Evropy a od roku 1998 působí i v České Republice. UDI je výcvikový systém s akreditací MŠMT ČR. Více informací o systému UDI najdete na stránkách www.udi.cz.

 

Freediving, nádechové potápění

 

AIDA

Mezinárodní asociace pro vývoj nádechového potápění (Association Internationale pour le Développement de l'Apnée) je nejen organizací, která pořádá a zaštiťuje mezinárodní soutěže a rekordy v nádechovém potápění, ale také se stará o výcvik nádechového potápění. Více informací najdete na stránkách www.aidainternational.org.

 

Apnea Academy

Výcvikový systém Apnea Academy založil na základě svých vlastních zkušeností v roce 1995 průkopník moderního freedivingu a světový rekordman Ital Umberto Pelizzari. Více se dozvíte na stránkách www.apnea-academy.com nebo na www.apnea-academy.cz.

 

FII

Freediving Instructors International je výcvikový systém českého rekordmana ve volném potápění Martina Štěpánka. Martin Štěpánek patří ke světové špičce a do systému FII přináší své zkušenosti z rekreačního i sportovního freedivingu. Více najdete nawww.freedivinginstructors.com.

 

 

Pochopitelně zde nepopisujeme všechny výcvikové systémy, se kterými se můžete při putování po světě setkat. Zmiňujeme pouze systémy, se kterými se můžete setkat doma v Čechách, systémy, které mají u nás určitou historii, zastoupení a instruktory, tedy systémy, ve kterých můžete kurz absolvovat "doma" a v rodném jazyce.

 

iDive.cz iDive.cz 8 Roky zpět
Kurz system

V jakém výcvikovém systému jste absolvovali začátečnický kurz potápění (Open Water Diver, P*)

11

Hlasy

Hlas
PADI

- iDive.cz - 8 Roky zpět

6

Hlasy

Hlas
UDI

- iDive.cz - 8 Roky zpět

5

Hlasy

Hlas
CMAS

- iDive.cz - 8 Roky zpět

4

Hlasy

Hlas
SSI

- iDive.cz - 8 Roky zpět

3

Hlasy

Hlas
IANTD

- iDive.cz - 8 Roky zpět

1

Hlasování

Hlas
jiný

- iDive.cz - 8 Roky zpět

1

Hlasování

Hlas
SDI/TDI

- iDive.cz - 8 Roky zpět

1

Hlasování

Hlas
nemám potápěčskou certifikaci

- iDive.cz - 8 Roky zpět

1

Hlasování

Hlas
CPS

- iDive.cz - 8 Roky zpět

0

Hlasy

Hlas
ITD

- iDive.cz - 8 Roky zpět

1 - hlasy k dispozici

jVoteSystem developed and designed by www.joomess.de.

Číst 5258 krát Naposledy změněno středa, 01 květen 2013 23:29
Více z této kategorie: Pohyb pod vodou - styl kopu »

Komentáře