iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pátek, 12 červenec 2013 12:28

Hranická propast - výzkum pokračuje

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Hranická propastHranickou propast asi není třeba dlouze představovat. Podle nedávných průzkumů, kdy mezinárodní tým speleopotápěčů v roce 2012 naměřil na Propasti hloubku neuvěřitelných 373 metrů, je nejhlubší zatopenou jeskyní ve střední Evropě a k celosvětovému prvenství, které drží italská Pozzo del Merro, jí "chybí" jen 19 metrů. Na Hranické propasti ale neprobíhají jen výzkumy její hloubky. Hranická propast je výjimečná i v jiných ohledech a zaměstnává odborníky z řad biologů i geologů. Data pro ně ale většinou sbírají jeskyňáři z České speleologické společnosti, ze speleopotápěčské skupiny ZO 7-02 Hranický kras, kteří mají Hranickou propast na starosti. 

 

 

Jedním z pravidelných měření, která na Hranické propasti probíhají, je měření teploty vody. Ta se pohybuje kolem 16°C po celý rok, za což mohou vývěry teplé vody, které mohou zároveň indikovat i další podzemní (nebo spíše podvodní) prostory. Hranická propast totiž na rozdíl od jiných krasových útvarů nevznikla prosakováním vody skrz vápenec dolů, jak je tomu u většiny jeskyní, ale vznikla zcela naopak. Vodu v Hranické propasti sytí teplý oxid uhličitý (koncentrace CO2 dosahuje hodnot asi 2200mg CO2/kg) a vytváří tak slabou kyselinu uhličitou - H2CO3. CO2 "vybublává" vzhůru a vzniklá teplá kyselka pak rozpouští vápenec mnohem snadněji, než v jiných krasových oblastech obyčejná voda.

 

Když se během hloubkového průzkumu v létě a na podzim roku 2012 Krzystof Starnawski potopil do hloubky 217m, resp 225m, zaznamenaly jeho počítače v hloubce kolem 130ti metrů nenápadnou změnu teploty. Po dalších analýzách se potápěči z Hranického krasu rozhodli pokusit najít zdroj teplé vody. David Čani 4. července 2013 nejdříve sestoupil na zkušební ponor do hloubky 110 metrů a o pár dní později 8. července 2013 se zanořil do hloubky 130ti metrů hledat teplý vývěr. Video z přípravy a průběhu ponoru můžete vidět níže.

V hloubce 130 metrů David Čani objevil puklinu, kde by mohl být možný vývěr teplé vody. Viz obrázek. Protože v místě je mnoho napadaných kamenů a kmenů, bude potřeba místo nejdříve zmapovat a ověřit, zda je puklina bezpečná k dalšímu průzkumu.

Puklina - vývěr teplé vody -130m

 

Video z Davidova zkušebního ponoru na 110 metrů:

 

Více o Hranické propasti najdete na následujících odkazech:

Web Hranické propasti: www.hranickapropast.cz

Hranická propast ve Wikipedii zde

Hranická propast v lokalitách na iDive.cz zde

 

Číst 3424 krát Naposledy změněno pátek, 12 červenec 2013 13:57

Související položky (podle značky)

Komentáře