iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pátek, 03 leden 2014 03:03

Osudný vánoční dárek

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Eagles Nest ve Weeki Wachee na Floridě, foto: Tribune File, tbo.comV jedné z neznámnějších floridských jeskyní v Eagles Nest ve Weeki Wachee se o Vánocích utopil otec se synem, když se vydali vyzkoušet svou novou výstroj. Mladší z potápěčů by si ale pod stromeček zasloužil spíše potápěčský kurz, než novou výstroj, protože podle místních zdrojů nebyl ani certifikovaným potápěčem. 

 

 

Darrin Spivey a Dillon Sanchez, 35ti letý otec se svým 15ti letým synem byli naposledy spatřeni živí u vstupu do Eagles Nest ve Weeki Wachee, jedné z proslulých floridských jeskyní. Nedbali výstražných cedulí v okolí vstupu do vody, které varují, že jeskynní potápění je nebezpečné a vyžaduje odborný trénink. 

Varovná tabule u Eagles Nest, foto: WENDY JOAN BIDDLECOMBE

Spivey byl údajně zkušeným potápěčem, ale neměl certifikaci na potápění v jeskyních a jeho syn dokonce neměl žádnou potápěčskou kvalifikaci, natož aby měl zkušenosti v jeskynním potápění. Naposledy byli spatřeni kolemjdoucím lovcem, jak se připravují na ponor kolem 11té hodiny dopoledne. Když se lovec v 6 večer vracel z procházky, všiml si, že jejich auto tam stále stojí. To zjistila i Spiveyho snoubenka, která se potápěče vydala hledat, když se nevrátili domů. Podle místního šerifa se dokonce sama vydala na ponor, ale když potápěče nenalezla, obrátila se na policii. 

 

Přivolaní dobrovolní potápěči nalezli těla obou mužů v půl deváté večer, mladšího v hloubce 20ti metrů a staršího zhruba o 18 metrů hlouběji.

Darin Spivey a Dillon Sanchez na rodinné fotografii, foto: Fox News

Vánoční tragédie opět rozpoutala debaty o tom, zda by lokalita neměla být zavřená pro potápěče, jako tomu už bylo mezi lety 1999 až 2003, kdy se zde nesmělo potápět. Hlavním zastáncem této myšlenky je otec a děd utopených potápěčů Chester Spivey Jr. Jeho přání ale nebude vyslyšeno, jak uvedl Gary Morse z Florida Fish and Wildlife Conservation Commission (floridská organizace na ochranu přírody), která má na starosti státní pozemky, na kterých vstup do jeskyně leží. Nic takového není v plánu. Lokalita zůstává přístupná i přesto, že zde od roku 1981 zahynulo už nejméně 6 potápěčů.

 

Úřad pro vodní zdroje jihozápadní Floridy už v roce 1999 Eagles Nest uzavřel, ale byli to právě jeskynní potápěči, kteří si "vydupali" znovuotevření lokality, ke kterému došlo po vypracování krizového plánu v červnu roku 2003.

Eagles Nest, Weeki Wachee, Florida, foto: WENDY JOAN BIDDLECOMBE
 
 
Číst 2096 krát Naposledy změněno pátek, 03 leden 2014 03:19

Komentáře