iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

úterý, 14 leden 2014 14:19

Čínští saturační potápeči hlásí úspešný ponor do hloubky 300m

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Potápěč vstupuje do potápěčského zvonu před ponorem do 300mShenzhen - Čínští saturační potápěči slaví úspěch, v neděli ráno se z hloubky 300 metrů vrátili živí a zdraví 3 potápěči Hu Jian, Guan Meng a Dong Meng. Se zprávou přišlo hned několik čínských agentur. Potápěči podle všeho provedli ponor v potápěčském zvonu, který v Jihočínském moři nedaleko Shenzenu dosáhl hloubky dokonce 313,5m, jak uvedl Guo Jie, vedoucí experimentu. 

 

 

Saturační potápění je forma potápění, která umožňuje lidem vydržet obrovský tlak okolní vody díky inertním plynům, které se rozpouští ve tkáních potápěče. Tkáně jsou potom nasycené (saturované) a neumožňují okamžitý výstup na hladinu, potápěč musí počkat, až se tkáně vysytí, tzn nadbytečný plyn se opět dostane ven. Tento postup vyžaduje delší čas, říká se mu dekomprese a může trvat i několik dní. Potápěči mohou provádět dekompresi přímo ve vodě, jako to dělají rekreační potápěči při dekompresních ponorech, nebo mohou "vysytit" v dekompresní komoře, kde se pomalu podle dekompresních tabulek snižuje tlak. 

 

Jak uvedl Shen Hao, ředitel záchranného centra v Šanghaji, tři další čínští potápěči Li Hongjian, Luo Xiaoming a Tan Hui se ponořili do stejné hloubky v neděli v 8:00 a ve 14:00 se vrátili na palubu v dekompresní komoře, kde zůstanou až do 24. ledna, než se jejich tkáně zcela vysytí.

 

6 potápěčů pózuje před potápěčským zvonem v němž dosáhli hloubky 300m Potápěči v hloubce 300 metrů

 

Wang Zhenliang, ředitel čínského národního záchranného centra, spadajícího pod Ministerstvo dopravy, řekl, že se Čína pokouší vyvinout technologii saturačního potápění, která by umožňovala práci v hloubkách až 500 metrů pod hladinou moře. Do dnešního dne osm zemí dosáhlo hloubky 400 metrů, Velká Británie, USA, Švýcarsko, Norsko, Francie, Německo, Japonsko a Rusko.

Čína už dříve provedla úspešné pokusy v laboratoři a podle laboratorních záznamů dosáhli čínští potápěči při simulaci hloubky 493 metrů. V posledních letech čínští výzkumníci dosáhli působivých úspěchů, v roce 2012 pokořila nejpokročilejší čínská člověkem řízená ponorka hloubku 7000 metrů.

 

 V této komoře čínští potápěči dosáhli hloubky 300m Tlaková komora

 

Konstrukce potápěčského systému pro potápění do hloubek kolem 300 metrů začala v roce 2007, kdy Ministerstvo dopravy uzavřelo kontrakt se skotskou společností Divex Ltd., výrobcem potápěčských technologií pro saturační potápění. Systém byl doručen o dva roky později a jak Guo Jie hrdě prohlásil: "Dnešní úspěch ukazuje, že Čína ve vývoji saturačního potápění předstihla Indii."

Čína se snaží držet krok s ostatními zeměmi v asijsko-tichomořské oblasti, Japonsko umí dosáhnout hloubky 450 metrů a má pravidelnou praxi na otevřeném moři. Globálními lídry v oblasti saturačního potápění jsou Spojené státy a Francie, ale experti v tomto průmyslu předpokládají, že Čína se brzy stane největším trhem pro hloubkové potápění a saturační technologie, protože v evropských zemích a v Americe dosáhly tyto technologie bodu nasycení.

 
Číst 3341 krát Naposledy změněno úterý, 14 leden 2014 16:52

Komentáře