iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

úterý, 04 únor 2014 03:07

Neuvěřitelný příběh trosečníka, 13 měsíců na moři

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Maršalovy ostrovyVšichni známe příběh Robinsona a většina z nás viděla i Toma Hankse ve filmu Trosečník. Není to ani tak dávno, co kina atakoval kasovní trhák Life of Pi, ale žádný z hrdinů zmíněných příběhů patrně nemá na borce Jose Salvadora Alvarengu. Ten totiž přežil neuvěřitelných 13 měsíců v sedmimetrové laminátové lodi, kterou mořské proudy odnesly z Mexika až na tisíce mil vzdálený tichomořský atol.

 

 

Pokud je ovšem vše pravda a nejde o zinscenovaný příběh. Joseho třináctiměsíční drift se totiž zdá opravdu neuvěřitelný! Před několika dny se na vzdáleném tichomořském atolu Ebon objevil zarostlý muž, oděný jen v roztrhaném spodním prádle, který svým vzezřením vyděsil místní obyvatele. Jak uvedl norský student antropologie Ola Fjeldstad, který na atolu Ebon provádí výzkum, trosečník nebyl v dobré kondici, ale zotavuje se rychle. Vzhledem k tomu, že Jose nemluvil jinak, než španělsky a na atolu Ebon pro změnu mluvili hlavně anglicky, objevily se v médiích různé informace. 

 

Trosečník Jose Ivan přežil na moři 16 měsíců, cestou přišel o dva kamarády, plul ze Salvadoru, neví, z jakého města pochází, jak dlouho je na moři, nepamatuje si nic než moře a zase moře… Oficiální zdroje na Maršallových ostrovech reagovaly zdrženlivě, když se objevily první informace o trosečníkovi. Možná za to mohla právě absence španělského překladatele… Až osobní účast velvyslance USA na Maršallových ostrovech Toma Armbrustera, který mluví španělsky, dokázala dát informacím relevantnost. Z Joseho se rázem stala mediální hvězda a novináři z mnoha zemí a z mnoha menších či větších novin se předhánějí ve snaze získat interview. 

Trosečník José Salvador Alvarenga, Foto: Giff Johnson/AFP/Getty Images

José Salvador Alvarenga s pomocí vystupuje z lodě na Maršallových ostrovech. Foto: Giff Johnson/AFP/Getty Images

 

Pojďme si ale shrnout fakta. 37 let starý Jose Salvador Alvarenga tvrdí, že se 21. prosince 2012 vydal na denní rybářský výlet na žraloky spolu s patnáctiletým kamarádem Ezekielem. Vypluli z Mexika, jejich sedmimetrová laminátová loď měla ale problém s motorem a muži byli bouří odváti na širé moře. Několik dní driftovali s pobřežím na dohled, ale potom je vítr zavál na širý oceán. O 13 měsíců později byl Jose se svým člunem vrácen oceánem na pevninu, ztroskotal na atolu Ebon, jednom z Maršallových ostrovů. "Nevěděl jsem hodiny, ani dne, ani datum. Věděl jsem slunce a noc. Neviděl jsem žádnou pevninu, jen oceán, širý oceán. Byl klidný, jen asi dva dny byly velké vlny." řekl Jose novinářům v nemocnici v hlavním městě Maršallových ostrovů v Majaro.

 

Alvarenga také řekl novinářům, že chtěl spáchat sebevraždu, když po čtyřech měsících plavby zemřel jeho spolutrosečník Ezekiel. Nakonec na to ale nesebral sílu a přežil. Přežil až do konce své plavby na tisíce mil vzdáleném tichomořském atolu. Cestou, která mohla mít až 12.500 km, se živil rybami a ptáky které ulovil, dokonce i malými žraloky, které chytal holýma rukama. "Jednou rukou jsem šplouchal a dělal návnadu a druhou chytal žraloka za ocas." tvrdí Jose. Lovil také želvy, jejichž krev pil, aby přežil. Voda byla největším nedostatkem, když nebylo dostatek dešťové vody, pil ptačí a želví krev, nebo dokonce i vlastní moč. Nebudeme se přít o to, co je větší mňamka.

Daleká plavba

Neskutečná plavba, původně z Mexika do Salvadoru, nakonec však na 8000 mil vzdálený Ebon Atoll

 

Alvarenga, který je původem ze Salvadoru, ale už patnáct let žije v Mexiku (pomineme-li jeho driftem způsobenou roční absenci), popsal konec své plavby takto: "Zrovna jsem ulovil ptáka a chtěl jsem ho sníst, když jsem uviděl stromy. 'Ó Bože!' řekl jsem si. Dostal jsem se na břeh a usnul. Když jsem se ráno vzbudil, uslyšel jsem kohouta, uviděl jsem nějaké slepice a malý domek. Viděl jsem také dvě místní ženy, jak křičely strachy. Neměl jsem na sobě téměř nic. Jen roztrhané špinavé spodní prádlo."

 

V pondělí byl trosečník přepraven z atolu Ebon do hlavního města Majuro, kde se ho ujal velvyslanec USA Tom Armbruster. Podle něj je muž v relativně dobré kondici, při lékařské prohlídce mu lékaři naměřili nízký tlak, jinak je v pořádku. Stěžoval si na bolesti kloubů, kotníky má oteklé, ale s podporou chodí. Další zaměstnanec ambasády Gee Bing se pro média vyjádřil, že je lehce skeptický k Joseho příběhu. Na rozdíl od jiných zachráněných trosečníků není extrémně pohublý, přestože je zarostlý a i jeho laminátový člun vykazuje známky dlouhodobého pobytu na moři. Nicméně blíže se oficiální místa budou moci vyjádřit, až se jim podaří spojit s autoritami v Mexiku, odkud muži vypluli. 

 

Média se zatím zabývají senzací trosečníka a serióznější zdroje se obracejí na odborníky s dotazy, zda je vůbec možné takový drift přežít. Podle Erika van Sebille, oceánologa ze Sydney z University of New South Wales, je taková plavba teoreticky možná. Mořské proudy by mohly člun přinést až z Mexika. Taková plavba by patrně trvala 18 měsíců až dva roky, ale 13 měsíců je podle něj za příznivých větrů také možné.  "Jsou tu silné proudy hlavně kolem rovníku, které směřují přímo na západ k Indonésii a Maršálovy ostrovy jsou přímo na cestě." říká Erik van Sebille. Jeho tvrzení podporuje i příběh jiných tří mexických rybářů, kteří na stejné dietě za podpory čtení z Bible v roce 2006 po devíti měsících driftování také dorazili na Maršallovy ostrovy

 

Ať už je příběh pravdivý, nebo dobře zinscenovaný, dovolujeme si jej uzavřít jedním modifikovaným cimrmanovským moudrem: "Driftujte, jen když chcete!"

 


 

Zdroje pro článek jsme čerpali například z deníku The Telegraph nebo The Guardian, další linky na příběh Jose Salvadora Alvarengy najdete i zde nebo zde.

 
Číst 3449 krát Naposledy změněno úterý, 04 únor 2014 03:41

Komentáře