iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

čtvrtek, 06 únor 2014 01:56

Pacifický trosečník vzbuzuje pochybnosti o pravdivosti své plavby

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

José Salvador Alvarenga, Foto: Hilary Hosia/AFP/GettyV úterý jsme informovali o trosečníkovi, který strávil 13 měsíců na moři v sedmimetrovém člunu a dostal se z Mexika přes Pacifik až na vzdálený atol Maršálových ostrovů. José Salvador Alvarenga si s kamarádem vyrazili na jednodenní rybářský výlet, který se zatraceně protáhl. Druhý rybář dlouhou cestu nepřežil, na rozdíl od svého šťastnějšího kolegy, který po více než roce na moři vzbuzuje dojem trosečníka pouze svou neudržovanou kšticí a hustým plnovousem. Jeho překvapivě dobrý zdravotní stav vyvolává debaty o pravdivosti jeho příběhu po celém světě.

 

 

Pojďme se podívat na některá fakta. Tak, jak je tvrdí José Salvador Alvarenga a jak je popisují odborníci, potvrzují nebo vyvracejí autority.

 

Alvarenga řekl reportérům a diplomatům z lůžka na Maršálových ostrovech, že vyplul v prosinci 2012 z vesnice Costa Azul, stát Chiapas na mexickém pobřeží. Na lodi s ním údajně byl kamrád Ezequiel. Vypluli na jednodenní výlet, ale nečekaná bouře je odnesla na oceán. Alvarenga přežil, jak jsme psali dříve, ale Ezequiel asi po měsíci na moři zemřel.

 

Jaime Marroquín z pobřežní stráže v Chiapasu potvrdil, že dva dny po vylutí bylo vyhlášeno pátrání po lodi se dvěma muži na palubě. To bylo 17. prosince 2012. Report byl zaznamenán na jméno majitele lodi, což byla společnost Camaroneros de la Costa co-operative, kterou Alvarenga zmínil v interview. Ve videu níže je reportáž deníku The Telegraph, kde majitel lodě poznává trosečníka a těší se na jeho příjezd zpět, aby mohli ve vesnici uspořádat party na oslavu jeho návratu.

 

 

Marroquín, který měl na starosti záchrannou operaci, uvedl, že po rybářích bylo vyhlášeno pátrání, ale po dvou dnech muselo být pro špatné počasí odvoláno. Uvedl také, že rybáři se často pouští na moře v podobných malých lodích bez jakékoli navigace.

 

Oficiální report pobřežní stráže uvádí jména Cirilo Vargas a Ezequiel Córdova, u obou je uvedený věk 38 let, což nesedí s výpovědí Josého Alvarengy. Jeho věk byl tehdy 37 let, jeho jméno vůbec není uvedeno a Ezequiel byl podle Josého Alvarengy mladík ve věku 15-18 let. Nicméně podle místních mají mexické autority v rybářských vesnicích často chyby v oficiálních papírech, čemuž by se i dalo věřit. 

José Salvador Alvarenga, Foto: Hilary Hosia/AFP/Getty

José Salvador Alvarenga, foto: Hilary Hosia/AFP/Getty
 
 

Jaime Marroquín pro agentury dále uvedl, že podle majitele lodi byl Vargas ze Salvadoru (což by odpovídalo, Alvarenga je původem ze Salvadoru) a že neměl v Mexiku žádné příbuzné, proto nikdo nepožadoval další pátrání. Oproti tomu Ezequielův otec byl denně u startovací plochy záchranářské helikoptéry. Místní rybáři Alvarengu poznali, přestože je zarostlý a má sluncem vybledlé vlasy. Také uvedli, že jej znali pouze pod přezdívkou "La Chancha", což je přezdívka odvozená od slangového výrazu pro prase, což by nasvědčovalo tomu, že byl před svým driftem značně korpulentní.

 

"Netuším, jestli je to pravda, nebo ne, ale není to nemožné." tvrdí Mike Tipton, professor fyziologie na univerzitě v Portsmouthu a autor knihy Essentials of Sea Survival (Základy přežití na moři). "Fakt, že má zkušenosti s mořem a ví, jaké to je být na moři a jak na moři přežít, musí být obrovská výhoda." uvádí dále Mike Tipton. Obrovskou roli pro všechny trosečníky totiž hraje psychika a pokud to hlava nezvládne, nezvládne to ani tělo. 

 

Přestože tabulkové hodnoty uvádějí pro trosečníky 1 litr vody a 1000 kalorií na den, Tipton ve své knize cituje případy válečných trosečníků, kteří přežili i s 200ml vody na den. Alvarenga neupřesnil, jak řešil nedostatek vody, jen uvedl, že když mu došla dešťová voda, pil krev želv, které ulovil. Podle Tiptona je to opět možné, pokud dokáže trosečník pochytat dešťovou vodu, nebo využít vody kondenzované přes noc na bocích lodě, může přežít. Alvarenga zmínil želví krev, což je i podle jiných trosečníků hotový životabudič. Dougal Robertson, též citovaný v knize Mika Tiptona, byl skotský mořeplavec, který se svou rodinou ztroskotal po proplutí Panamy v Tichém oceánu. Všech 6 trosečníků tehdy přežilo a po 38 dnech byli vyzvednuti japonskou lodí plující kolem a i oni lovili želvy.

 

Podle Tiptona má asi dvacetikilová želva v sobě kolem jednoho litru krve. Navíc není zas tak složité ji chytit a na vnitřní straně krunýře má tuk, který je výborným zdrojem proteinů. Na rozdíl od proteinů z ryb a ptáků, na jejichž zpracování tělo přeci jen potřebuje více vody. Dalším zdrojem tekutin jsou rybí oči. Jsou zdrojem nejen tekutiny, ale i vitamínu C, kterého se na moři nedostává a bez nějž přicházejí kurděje. Tipton ve své knize cituje britské trosečníky Maurice a Maralyn Baileyovi, kteří přežili 117 dní v Pacifiku na malém člunu. Aniž by o tom něco věděli, během plavby začali pojídat rybí oči a až poté, co byli zachráněni, se dozvěděli, že jsou bohaté na vitamin C.

 

Alvarenga uvedl, že lovil malé rybky kolem lodi holýma rukama. To je podle odborníků opět možné, protože některé menší druhy ryb využívají loď jako štít. Stejně tak, jako plavou desítky malých rybek kolem některých druhů žraloků a stejně tak, jako se některé malé rybky kryjí kolem kotevních lan, tak se i kolem Alvarengova člunu jistě zdržovaly ryby. A ulovit je holýma rukama není zas tak nemožné, zvlášť pokud je Alvarenga rybář a o rybách něco věděl. Podle svých slov lovil dokonce malé žraloky, když jednou rukou dělal návnadu a druhou žraloka chytil za ocas a vyhodil do člunu.

 

Pravdivost příběhu podporuje i fakt, že José Salvador Alvarenga není prvním trosečníkem, který podobnou cestu absolvoval. Už v roce 2006 se na podobný nedobrovolný drift vydali jiní mexičtí rybáři. Z původních pěti jich přežili tři a připluli na podobný ostrov, jako Alvarenga. Ten má být na náklady úřadů dopraven zpět do Mexika a poté do Salvádoru, na čemž už se údajně společně dohodly autority obou zemí. Tam bude patrně celbritou, na interview s ním se už teď třesou hlavně média, ale i místní úřady uvedly, že se ještě budou ptát na některé detaily plavby. Zcela jistě se tak objeví další detaily z jeho neuvěřitelného driftu. 

Číst 2462 krát Naposledy změněno čtvrtek, 06 únor 2014 02:36

Komentáře