iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

úterý, 18 únor 2014 22:48

Nalezeno tělo jedné ze dvou ztracených potápěček

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Jedna ze zachráněných potápěčekNěkterá média přinesla v úterý zprávy o tom, že záchranáři nalezli i zbývající dvě ztracené potápěčky ze sedmičlenné skupiny, která se ztratila v pátek při potápění u indonéského ostrova Nusa Penida. Údajně stály na nepřístupném útesu a mávaly na záchranářský vrtulník. Protože ke kontaktu došlo až v pozdních odpoledních hodinách a povětrnostní podmínky neumožňovaly okamžitou záchrannou akci, místní autority uvedly, že trosečníky zachrání hned, jak se rozední. Podle zpráv v médiích byly mávající postavy v dobré kondici. Jak se později ukázalo, nešlo o pohřešované potápěčky, ale o záchranáře zapomenuté na moři.

 

 

Podle oficiálních zpráv z úterý odpoledne úřady dementovaly zprávy o dvou nalezených potápěčkách a informovaly o nalezení těla jedné ze ztracených žen. Šéf oddělení pro identifikaci z balijské policie Felix Sankalia uvedl, že nalezená žena byla identifikována jako Ritsuka Miyata, její totožnost potvrdil manžel i dcera. Ritsuka Miyata byla nejstarší ze ztracených japonek, bylo jí 59 let a po jejím nalezení chybí už jen Shoko Takahashi, potápěčská instruktorka, která na Bali pracovala.

 

Šéf záchranářů na Bali Didi Hamzar uvedl, že policií dříve vydaná zpráva o dvou nalezených potápěčkách byla mylná. Šlo o dva záchranáře, kteří pomáhali se záchranou dříve nalezených pěti ztracených žen. Ty byly nalezeny u lokality známé jako Manta point, asi 20 km od místa, kde se ztratily. První zachráněná, Saori Furukawa, byla ve volné vodě pár set metrů od ostatních a podle pilota vrtulníku Diana Bashariho se po vytažení vrtulníkem aktivně pokoušela pomáhat s nalezením dalších ztracených potápěček. Byla údajně v celkem dobré kondici. Zbývající ženy byl nalezeny opodál, ale útesy a vlny neumožňovaly záchranu z vrtulníku. Dva záchranáři byli proto spuštěni do vody, aby ženám dopravili vodu a jídlo a z Bali vyplula loď, která ženy později vyzvedla. Média už neuvádějí, jestli dva záchranáři, mylně považovaní za chybějící potápěčky, jsou ti dva, kteří byli spuštěni do vody.

 

Transport zachráněných na pláži Semawang beach na Bali

Transport zachráněných na pláži Semawang beach na Bali, zdroj: Japan Daily Press 

 

Všechny zachráněné ženy byly po svém vyzvednutí záchrannou lodí dopraveny do nemocnice v Denpasaru na Bali, kde byly hospitalizovány. Čtyři z nich měly vážné popáleniny, bezprostředně po vyzvednutí příliš nemluvily, ale zhruba po dvou hodinách od podání tekutin spolu začaly mluvit. Doktor Retno Kusuma z nemocnice v Denpasaru uvedl, že všechny jsou v pořádku a zůstávají na pozorování. V nemocnici dostaly k jídlu indonéské jídlo, rýži, pečené kuře a nudle. Jedna z nich měla obrovskou chuť na steak a druhá pro změnu požádala o japonské jídlo.

Bali

Indonésie, ostrovy Bali a Nusa Penida, foto: google

 

Jak jsme již dříve uvedli, skupina sedmi japonek se potápěla s potápěčským centrem Yellow Scuba, které se orientuje především na japonskou klientelu. Ženy se ztratily po třetím ponoru u ostrova Nusa Lembongan nedaleko většího ostrova Nusa Penida, asi 20km od ostrova Bali. Bali je oblíbená turistická destinace, která žije převážně z turismu, jen za loňský rok Bali navštívilo 3,3 miliónů turistů z různých koutů světa. Velká část z nich sem jezdí za potápěním, právě lokality kolem ostrovů Nusa Penida a Nusa Lembongan jsou jedny z nejoblíbenějších, protože je tu čistá voda a velká šance potkat například manty nebo měsíčníky. Ponory na těchto lokalitách ale vyžadují dostatek zkušeností a nejsou rozhodně určeny pro začátečníky. Místní silné proudy už mnohokrát dokázaly, že s mořem není radno si zahrávat. Ostatně tento poslední japonský drift údajně "zkušených" potápěček s padesáti ponory je toho jasným důkazem...

 

Více informací v angličtině přinesl třeba Wall Street Journal zde 

 
Číst 2266 krát Naposledy změněno středa, 19 únor 2014 00:57

Komentáře