iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

středa, 26 únor 2014 01:07

Dubaj plánuje postavit novou Atlantidu

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Atlantida v DubajiV mělkých vodách nedaleko dubajských umělých ostrovů The World, tedy Země, ostrovy z letadla připomínající zeměkouli, vyroste podvodní atrakce po vzoru bájné Atlantidy. Koncept předpokládá využití atrakce potápěči a šnorchlaři. 

 

 

"Rád bych řekl, že budujeme pro dva klienty - jeden má kreditní kartu a druhý má ploutve." říká Dave Taylor z Los Angeleské společnosti Reef Worlds, která projekt připravuje. "Snažíme se u ostrovů The World vybudovat něco zajímavého, co tu dosud neexistuje a zároveň vytvořit prostředí pro ryby a podmořský život. Doufáme, že náš projekt bude výhrou pro obě strany."

 

Oficiální odhalení projektu se předpokládá na jaře. Hlavním bodem zájmu designérských týmů bude vytvořit zážitek pro všechny úrovně návštěvníků, jak pro obyčejné plavce, tak pro zkušenější potápěče s přístrojem. "Ideální bude, když sejdete z písku na pláži rovnou do monumentu pod vodou." říká Taylor. Vedle přístupu je ale důležitým bodem také bezpečnost. "Jak můžeme vytvořit takový přístup, aby si děti mohly jít zašnorchlovat, dospělí se mohli jít potápět a všichni byli spokojení s tím, co uvidí?"

 

The World

Ostrovy The World v Dubaji, foto: Google maps
 

Vnější vlnolam, který chrání ostrovy The World, je podle tvůrců projektu úžasně zabydlen mořskou faunou a flórou. Předpokládají tak, že i jejich nový projekt se stane novým domovem podmořského života. Detaily nového komplexu budou vytvořeny s přihlédnutím k tomu, co už v oblasti existuje. Konkrétně tvůrci mluví například o úkrytech pro ploskozubce, anglicky parrot fish, rybách, které na noc vyhledávají skrýše, kde se zachumlají do kokonu a spí. Ploskozubci potřebují na noc opravdu specifickou díru, kam se ryba celá vejde a kde si dokáže vytvořit jakýsi spacák, který kolem sebe "vyslintá", aby ji predátoři necítili. Právě takové kapsy tvůrci do projektu implementovali, aby novým obyvatelům co nejvíce vyhověli.

 

Výroba monumentů proběhne na místě a budou vytvořeny z betonových bloků. Výstavba proběhne v jarních měsících a nová Atlantida má být potápěčům, šnorchlařům a freediverům odhalena v březnu.

Číst 1934 krát Naposledy změněno středa, 26 únor 2014 01:28

Související položky (podle značky)

Komentáře