iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pondělí, 17 březen 2014 12:06

Žraločí útok živě

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

útok žralokaPotápěč Jason Dimitri zveřejnil na youtube video žraločího útoku z Kajmanských ostrovů. Při sběru perutýnů, kteří v oblasti nejsou přirozeným druhem, připlaval útesový žralok a potápěče napadl. Celý útok se potápěči podařilo zaznamenat na GoPro kameru a zajímavě dokumentuje chování žraloka, i chladnou hlavu potápěče, který tak vyvázl beze šrámu.

 

 

 

Jak sám autor píše v komentáři pod videem, útok žraloka ho překvapil a vyděsil. Zachoval ale klidnou hlavu a podle svých slov rozhodně nehodlá přestat s potápěním. Žralok se pohyboval ve svém přirozeném prostředí a potápěč sám uvádí, že nemá vůči němu žádnou zášť, že se vrátí k potápění a že se dál bude věnovat ochraně útesů pro budoucí generace.

 

Perutýni jsou nepřirozeným druhem v oblasti, nemají tu žádného přirozeného predátora a decimují místní populace ryb. Do Karibiku se dostali z akvárií soukromých chovatelů, podle některých zdrojů byli při hurikánech spláchnuti ze soukromých domácích akvárií na Floridě, podle jiných názorů je sami chovatelé vypustili do moře, když zjistili, že jim na pohled esteticky zajímavá ryba "vyčistila" celé akvárium. Perutýn je dravec a ryby v akváriu, které se mu vejdou do tlamy, jsou pro něj potravou. V moři se snadno množí a sežere, na co přijde. Jedinou fungující formou redukce je v současné době jejich odchyt.

Číst 5179 krát Naposledy změněno pondělí, 17 březen 2014 12:19

Komentáře