iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

sobota, 04 květen 2013 01:27

Nový dokumentární film Blackfish

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Máte rádi kosatky? Pak pro vás máme pozvánku do kina!

Fascinující psychologický thriller s kosatkou v hlavní roli Blackfish je dokumentární film o tom, jak se příroda může pomstít, když člověk tlačí na hranici svých možností.

Blackfish 

Blackfish vypráví reálný příběh Tilikum, kosatky z mořského zábavního parku na Floridě, která má za dobu svého života v zajetí na svědomí hned několik lidských životů. V dokumentu režisérka a producentka Gabriela Cowperthwaite spojuje šokující záběry a emocionální rozhovory, aby nám odhalila mimořádný charakter kosatky, kruté zacházení s kosatkami v zajetí, životy a ztráty trenérů a tlaky vyvíjené multimilionovým průmyslem zábavních mořských akvárií.

Zábavní park Sea World

Tento emotivní, napjatě strukturovaný příběh nás vybízí zvážit náš vztah k přírodě a odhaluje, jak málo jsme se my lidé poučili od těchto vysoce inteligentních a nesmírně vnímavých savců.

 

Prohlášení režisérky - Gabriely Cowperthwaite

 Gabriela CowperthwaiteV létě roku 2010 byla Dawn Brancheau, známá trenérka akvária Sea World, zabita 5,5 tunovou kosatkou Tilikum. Pamatuji si fragmenty: něco o copu, něco o jejím uklouznutí a pádu, něco o tom, jak se takové věci téměř vůbec nestávají, protože v těchto parcích jsou zvířata šťastná a trenéři v bezpečí.

Ale něco tu nehrálo. Proč by vysoce inteligentní zvíře útočilo na svého trenéra - fakticky si ukouslo ruku, která jej krmí? Rozhodla jsem se porozumět tomuto incidentu. Ne jako aktivista, ale jako matka (která právě vzala své děti do SeaWorld) a jako dokumentaristka (pro kterou rozhodně neplatí: nehas, co tě nepálí).

Přivedla jsem Manny Oteyzu jako producenta filmu, který se brzy stal mou pravou rukou. Mluvila jsem s Timem Zimmermannem, který napsal fenomenální článek o incidentu pro časopis Outside a požádala ho, aby se na filmu podílel jako koproducent. Napsala jsem producentovi a dlouholetému kamarádovi Rickovi Brookwellovi, aby mě skontaktoval s výkonnými producenty Judy Bart a Ericou Kahn, které financovaly film. Pracovali jsme s kameramany Jonem Ingallsem a Chrisem Toweyem, se kterými se já i ostatní známe po desetiletí a vydali jsme se vyprávět příběh.

 

Jaký příběh? V té chvíli jsem neměla sebemenší šajn. Tak začala moje cesta šoku a objevování.

Natáčení

Zabývám se tvorbou televizních dokumentů 12 let, ale Blackfish je můj druhý celovečerní dokumentární film a jeden, kterému říkám "práce z opravdové lásky." Nemůžu říct, že bylo snadné natočit tento film. Po dva roky jsme byli bombardováni děsivými skutečnostmi, pitevními zprávami, vzlykajícími respondenty a nešťastnými zvířaty - umístěnými diametrálně v rozporu s jejich pečlivě tvořeným obrazem.

Kosatky

A jak jsme se posunovali dopředu, věděla jsem, že máme možnost opravit některé věci, které jsme cestou odhalili. A vše, co proto musím udělat, je říci pravdu.

Díky za sledování.

 

Gabriela Cowperthwaite

 Tilikum

Film bude mít premiéru na filmovém festivalu Sundance, 26. července 2013.

Více se o dokumentu dočtete na webu filmu zde, kde je k vidění i oficiální teaser, který najdete i na youtube zde.

Kdy a zda vůbec se dokument dostane do českých kin, zatím nevíme.

 

 

.

Číst 3369 krát Naposledy změněno sobota, 04 květen 2013 23:16

Komentáře