iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pátek, 20 prosinec 2013 04:59

Potápěním proti rakovině (aneb není Warburg jako Warburg)

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

potápěčBuňky našeho těla potřebují ke svému životu kyslík. Pokud ho mají nedostatek, chřadnou a chřadnou… až uchřadnou. Při potápění se pohybujeme v prostředí se zvýšeným tlakem, což mimo jiné způsobuje i nárůst parciálního tlaku kyslíku v dýchané směsi. To zjednodušeně znamená, že pokud se budeme potápět se vzduchem v hloubce 38 metrů, parciální tlak kyslíku je stejný, jako bysme na hladině dýchali čistý kyslík. Pokud se budeme potápět s Nitroxem 36, stačí nám pro stejný efekt už hloubka 18ti metrů. Při každém potápění tak dodáváme našemu tělu mnohem více kyslíku, než při běžném pohybu po souši a podporujeme tak zdravý život našich buněk.

 

V poslední době se na internetu i v mnoha mailových schránkách objevila zpráva o tom, že příčiny rakoviny jsou známy už od roku 1923, kdy je objevil německý vědec Otto Heinrich Varburg, který za to dostal i Nobelovu cenu. Jednu z verzí textu můžete najít zde nebo zde. A při troše času u Googlu najdete text i na mnoha dalších serverech. Pomineme-li relevantnost a zaměření některých serverů a zaměříme-li se na fakta, zjistíme, že na tom něco je. A přestože jméno Warburg v mnohých z nás vyvolává zcela jiné asociacce a někteří by pod touto tíhou mohli lehce sklouznout k domění, že jde o zcela nesmyslná trvzení, trochu jsme se na ono téma podívali. A došli jsme k závěru, že více než jinde zde platí: Na každém šprochu, pravdy trochu! 

 

Fakta

 

Otto Heinrich Warburg se narodil 8. října 1883 v německém městě Freiburg im Breisgau. Zemřel 1. srpna 1970 v Berlíně. Během svého výzkumu se věnoval především fyziologii buněk a metabolismu a Nobelovu cenu získal za fyzilogii, konkrétně "za objev charakteru a režimu působení respiračního enzymu". Byl mnohokrát nominován na Nobelovu cenu a nebýt druhé světové války a Hitlerova nařízení, podle kterého němečtí občané nesmí akceptovat a přijmout Nobelovu cenu, patrně by měl minimálně o jednu Nobelovu cenu více (některé zdroje uvádějí, že druhou cenu dokonce získal, ale vzhedem k Hitlerovu nařízení nepřijal, což Nobelova nadace popírá a uvádí ho pouze jako kandidáta).

Otto WarburgOtto Warburg studoval chemii u významného vědce Emila Fischera, který získal Nobelovu cenu v roce 1902 za významný přínos ve výzkumu cukru a purinové syntézy. V roce 1911 dosáhl Warburg v Heidelbergu titulu doktor medicíny. Během první světové války sloužil u elitní jednotky, kde si vysloužil Železný kříž. Když se válka blížila ke konci a byl téměř jasný výsledek, tehdejší přítel Ottova otce, Albert Einstein, napsal Ottovi dopis, aby opustil armádu a vrátil se zpět do vědeckých kruhů, protože pro svět by byla obrovská tragédie, kdyby přišel o tak talentovaného vědce. Einstein a Otto Warburg se později stali přáteli a Einstein byl pro Warburga v mnohém vzorem.

O tom, že Otto Heinrich Warburg byl světovou kapacitou v oblasti biochemie není pochyb, získaná Nobelova cena a desítky dalších nominací, jakož i fakt, že tři jeho spolupracovníci také získali Nobelovu cenu, mluví za vše. Warburg byl za své výkony poctěn členstvím v několika prestižních vědeckých organizacích, byl členem londýnské Královské společnosti, Akademie věd v Berlíně, Halle, Kodani, Římě a Indii. Za svůj život získal i mnohá další ocenění, včetně čestného doktorátu na Oxfordu. Více o Otto Warburgovi najdete na Wikipedii zde, nebo na oficiálních stránkách Nobelovy ceny zde.

 

 

To byl Otto Warburg. A co že to má co dělat s potápěním? Abysme právě tuto souvislost zcela pochopili, je třeba ještě troška důležitých informací. Otto Warburg doslova uvedl: "shrnuto do několika slov, hlavní příčinou rakoviny je nahrazení dýchání kyslíku v normálních buňkách těla kvašením cukru." Co to znamená? Zjednodušeně řečeno, každá zdravá buňka používá kyslík k výrobě energie. Rakovinné buňky ne. Používají cukr a jejich odpadním produktem tak není CO2, ale kyselina mléčná. A fungují tak dokonce i za přítomnosti kyslíku, což je zvláštní, neboť získávání energie oxidací je mnohem efektivnější. Tento jev je znám pod pojmem Warburgův efekt. A pro nás to v podstatě znamená, že pokud budou mít naše buňky dostatek kyslíku, nemusí vůbec "přepnout" do režimu získávání energie kvašením! 

 

Warburgovu teorii potvrdili na lipidech i výzkumíci z univerzit v Bostonu a St. Luis, profesora Thomase Seyfrieda si můžete poslechnout na videu níže (v původním znění anglicky bez titulků). Profesor Seyfried říká, že nyní víme, že největším zdrojem nádorů je kyselé prostředí a rakovinné buňky, které získávají energii fermentací na rozdíl od oxidace. V každé zdravé buňce existuje mitochondrie, která je v podstatě jakousi elektrárnou buňky a díky tomu může buňka vůbec fungovat. Rakovinné buňky získávají energii z jiného zdroje. Glykolízou, tzn fermentací glukózy, chcete-li kvašením cukru. Na rozdíl od zdravých buněk ale tak nereagují na informace z okolního prostředí a nekontrolovaně se množí. Za což může nedostatek kyslíku a kyselé prostředí. Pravda, tuto hypotézu vyvrací mnozí vědci s argumetny, že toto není příčinou, nýbrž důsledkem. Mnozí další ale tvrdí opak...

 

 

A kde je tedy pravda a co to má co dělat s potápěním? Pravda bude asi někde mezi, ale my, běžní smrtelníci težko posoudíme, kde končí seriózní výzkum a začíná miliardová loby zdravotnického průmyslu, který má léčbu rakoviny za jeden z nejvýnosnějších obchodů. Pro nás potápěče je podstatný fakt, že podle těch či oněch výzkumů, je pro zdravý život buněk potřebný kyslík. A mají-li ho  buňky dostatek, vůbec nemusí "přepínat" na jinou formu získávání energie. Při potápění nejen že zvyšujeme parciální tlak kyslíku, čímž tělu dodáváme efektivně více kyslíku, než při běžném pohybu po souši, ale navíc potápění znamená i pohyb a jakýkoli pohyb zvyšuje prokrvení tkání, tedy i zvýšenou dodávku kyslíku.

 

Závěr je tedy jednoznačný: potápějte se a budete zdravější! :)

Číst 4716 krát Naposledy změněno pátek, 20 prosinec 2013 05:34

Komentáře